Etibank’ın Kuruluş Amaçları Nelerdir?

Cumhuriyet tarihinin en eski bankalarından biri olan Etibank, İzmir İktisat Kongresinde alınan “milli bankalar ve kredi kurumları oluşturulacaktır” kararı çerçevesinde 1935 yılında kurulmuştur. Banka şu anda hizmet vermemektedir. 1935 yılında açılan ve hizmet vermeye başlayan banka 2001 yılında kapanmıştır. Etibank’ın kuruluş amaçları ise kısaca özetlemek gerekirse şöyledir:

Türkiye’de elektrik üretimi ve dağıtımı gibi konularda hakları almak ve bu hakların işletilmesini sağlamak, elektrik üretimi yapmak, enerji dağıtım hatları inşa etmek, elektrik enerjisi dağıtımı yapmak, her türlü elektrik malzemesi araçları veya makineleri alım ve satımını yapmak.

İlginizi Çekebilir:  Amiral Bristol Raporu Nedir? Önemi Nedir? Ne Zaman Yayınlanmıştır?
Etibank’ın kuruluş yılını ve binasını gösteren, Etibank temalı bir madalyon.

Öte yandan bu işler için gereken ticari girişim ve işletmeleri kurmak, bu tür girişimlere ortaklık etmek de Etibank’ın kuruluş amaçlarından biri olmuştur.

İzmir İktisat Kongresi denilince akla ilk gelen karelerden biri: Atatürk kurmaylarından bilgi alıyor.

Aynı zamanda maden ve enerji üretiminin getirisi olan malzemelerin alım ve satımını yapmak da Etibank’ın kuruluş amaçlarından biriydi.

İlginizi Çekebilir:  Adana-Mersin Demiryolları Meselesi Nedir? Nasıl Çözüldü?

Eti Madenin resmi internet sitesinde yer alan Etibank’ın kuruluş amaçları ise şöyle belirtilmiştir:

Atatürk’ün liderliğinde 17 Şubat – 4 Mart 1923 tarihlerinde toplanan İzmir İktisat Kongresinde alınan kararlar çerçevesinde; sanayi bankalarının kurulması gerektiğini söz edilerek, sanayinin pek çok sahalarında “sanayi kooperatiflerinin”, “sanayi kredi müesseselerinin”, “sanayi gayesiyle teşekkül edecek anonim şirketlerin” tesisiyle ferdilikten, topluluğa ve birliğe doğru gidilebileceği, büyük sanayi iktisatlarında irşat ve iştirak ile halka yol gösterilmesi gereği önerilmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Cumhuriyet Döneminde Sanayi Alanında Yapılan İnkılaplar Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara