Etkinliğin Özellikleri Nelerdir? Bir Etkinlikte Olması Gereken Özellikler

Etkinlik yönetimi konusunda bu yazımızın konusu bir etkinlikte olması gereken özellikler. Etkinliğin özellikleri ve etkinliği değerli ve akılda kalıcı kılan nedir? Bir etkinlikte olması gereken 5 temel özellik vardır:

1- Benzersiz Olma

Bir etkinliğin en önemli özelliği benzersiz olmalıdır. Örneğin büyükşehirlerde yaşayan insanlar için sinema sıradandır. İçinde sinema olan bir etkinlik, hedef kitlesi büyük şehirlerde yaşayan insanlar olan bir etkinlik için gayet sıradandır. Bunun tersi biçimde etkinlik planlayıcılar, o zamana kadar yapılmamış olanı yapmaları, arayıp bulmaları gerekir. Daha önce de belirttiğimiz gibi etkinlik işi bir yaratıcılıktır. Bu yaratıcılığın sınırlarını zorladığınız zaman benzersiz olanı da yakalamış olursunuz. Örneğin 30 yıldır kar düşmeyen Mersin’e bir sabah dağdan TIR’larla kar getiren ETİ gibi.

İlginizi Çekebilir:  Etkinlik Planlamasında (Yönetimi) Olası Krizlere Nasıl Önlem Alınmalı?

2- Elle Tutulamaz

Etkinlik, elle tutulamaz yani soyut bir kavramdır. Yani etkinlikler, yapıldığı bir konferansta görülebilir; düzenlenen bir konserde duyulabilir ancak elle tutulamazlar. Bu nedenden ötürü etkinliği daha çok bir meta ile hatırlanabilecek ögelere yüklememek gerekir.

3- Süregelen ve Devamlıdır

Etkinliklerin bir diğer karakteristik özelliği de süregelen bir formda olmasıdır. Örneğin Altın Portakal Ödülleri, 50 yıldan fazla devam etmekte ve bir sembolle akıllarda yer edinmektedir. Yukarıda görselde görülen ödüller, Altın Portakal Ödülleri’ni, salondaki havayı, etkinliğin amacı ve önemini, ne için yapıldığını hatırlatır. Ya da Victoria’s Secret’ın her yıl başı düzenlediği etkinlik, akıllarda hep aynı sahne, dekor, imaj ve renkle kalmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Coca Cola'nın Konumlandırma Stratejisi

4- Kişiye Bağlı ve Kişilerle İlgilidir

Etkinlik, her şeyden önce kişiyle ilgili ve kişiye bağlı bir oluşumdur. Yani kişiler olmadan etkinliğin hiçbir önemi ve anlamı kalmaz. İnsanların etkinlikler aracılığıyla etkileşimde bulunması, geri dönüşler vermesi ve diğer pek çok neden etkinliğin bir parçasıdır. Etkinlikler, katılacak olan kişi sayısına göre değişebildiği gibi kişilerin demografik yapılarına göre de farklılıklar gösterebilir. Örneğin bir iş güvenliği etkinliği için doktorların ağırlıklı olduğu bir grubu çağırmak mantıksız olacaktır. Ya da mağazaları ilgilendiren bir etkinliğe mühendisleri davet etmek gibi.

İlginizi Çekebilir:  Storytelling Nedir?

5- Zamana Bağlı ve Zamanla İlgilidir

Etkinlikler belirli bir zaman aralığını kapsar. Bu zaman aralığı göz önünde bulundurularak bütün düzenlemeler buna göre ayarlanır. Örneğin günübirlik düzenlenecek bir etkinlik için ”konaklama” bütçesini hesaba katmanız gerekmez. Veya birkaç gün sürecek etkinlik için yeme-içme masraflarını ona göre ayarlamanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce