Etnik Faşist Nedir? Ne Demek?

Etnik faşist nedir, ne demek, ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli siyasi terimlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”etnik faşist’ kavramından söz edeceğiz.

Etnik Faşist Ne Demek?

  • Faşizm görüşünü benimsemiş ve yaşantısında faşizm unsurlarına yer veren aynı zamanda ait olduğu ırk veya milletin değerlerini diğer milletlerden rasyonel olmayan sebeplerden dolayı üstün tutan kişi anlamına gelir.

Faşizm, ideolojinin ismi iken faşist bu ideolojiyi benimseyen, hayatında uygulayan ve propagandasını yapan kişi anlamına gelmektedir.

Etnik Faşist İfadesi Doğru mu?

Faşizm, her ne olursa olsun etnik temele dayanmaktadır. Yani temelinde ırk, ulus, millet olmayan bir faşizm söz konusu değildir. Bu nedenden dolayı etnik faşist ifadesi, yanlış olmamakla birlikte gereksizdir. Nitekim faşist sözcüğü etnik faşist ifadesini de kapsamaktadır.

Etnik faşizm, bir devletin ya da partinin siyasi ideoloji olarak faşizmi temel alması ve faşizmin genel kurallarına göre politikalarını belirlemesi ile karakteristik bir hüviyet kazanır. Faşizmde temel olan bir ulus, millet ve bu ulus, milletin temel menfaat ve kazanımlarıdır. Bu noktada faşizm, güçlü ülkelerin, devlete faydası olacaksa güçsüz ülkelere siyasi müdahalesini uygun görmektedir.

Özetle faşist ile etnik faşist arasında herhangi bir fark yoktur. Millet faktörü olmadan faşizmin de içi boş bir ideoloji olacağından bu iki ifade arasında anlamsal olarak bir fark yoktur.

Faşizmin temelleri için Etnosentrizm ve Kültürel Relativizm Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: