Ev Alınca Belediyeye Bildirim Yapılmazsa Ne Olur?

Emlak ve daha farklı yerler sayesinde ev satın aldıktan sonra belirli işlemlerin yapılması gerekmektedir. İşlemler belirli sıralar halinde giderken hiçbiri atlanmamalı ve eksiksiz şekilde tamamlanmalıdır. Öncelikle tapu harcı olarak başlayan bu konu, mülk dosyası hazırlama, belediye bildirimi, abonelik işlemleri ve sigortalar şeklinde devam edebiliyor.

İçlerinde en önemli işlemlerden olan belediye bildirimi, satın alınan mülkü kanıtlamak için yapılarak tapu alındıktan sonra sonlanmaktadır. Bu noktada bazı kişiler belediyeye bildirim yapmayarak sonuçlarının ne olacağını merak edebiliyorlar. O yüzden bugünkü yazımızda “Ev Alınca Belediyeye Bildirim Yapılmazsa Ne Olur?” sorusunu yanıtlayarak yardımcı olmaya çalışacağız.

Ev aldıktan sonra emlak bildiriminin tapu alındığı andan itibaren bir yıl geçerli olmak üzere belediyeye bildirilmesi gereklidir. Konu hakkında yapılan açıklamalar şu şekilde geçmektedir:

  • Madde 32: Bildirimin süresinde verilmemesi halinde, vergi idarece tarh edilir. İdarece tarhiyatta her yıla ilişkin vergi değeri, 29 uncu madde hükmü dikkate alınarak hesaplanır.

29. maddede ise Vergi Usul Kanununun asgari ölçüde birim değer tespitine göre ceza değeri uygulandığı söylenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.