Ayasofya’da Çekilen Bale Fotoğrafı

Ayasofya’da çekilen bale fotoğrafı büyük yankı uyandırdı. Bazı çevreler tarafından olay “skandal” olarak tanımlandı. Provakasyon olarak değerlendirilen söz konusu fotoğrafla ilgili olarak pek çok kurumdan da açıklama geldi. 

Ayasofya’da çekilen bale fotoğrafının sosyal medyada paylaşılması ve gündem olması üzerine Ayasofya Müzesi’nin resmi Twitter hesabından şöyle bir açıklama geldi: 

“İlgili mevzuatımız çerçevesinde müzemizde, turizm firmalarından gelen talepler doğrultusunda akşam saatlerinde özel açılışlar gerçekleşmektedir. Nitekim, 05 Ocak 2019 tarihinde gerçekleşen akşam açılışında, ziyarete gelen bir bayan tarafından, bir bale hareketi olan ‘spagat’ figürü müze içerisinde yapılmış ve diğer ziyaretçiler tarafından fotoğrafı çekilmiştir. Bu husus sosyal paylaşım sitelerine yansımış ve tarafımızca konu hakkında gerekli incelemeler başlatılmıştır.” 

Haber 7 söz konusu fotoğrafı skandal olarak okurlarıyla paylaştı. Akşam gazetesi ise söz konusu fotoğrafla ilgili olarak “provakasyon sebebiyle inceleme başlatıldığını” bilgisini verdi. 

Birtakım çevreler tarafından “ibadet yasak, bale serbest” yorumları yapıldı. Özellikle sosyal medya üzerinden konuyla ilgili olarak pek çok eleştiri geldi. Atatürk döneminde müzeye çevrilen ve halen müze statüsünde olan Ayasofya, zaman zaman statüsü ile gündeme gelmişti. 

Dün akşam Habertürk ekranlarında yayınlanan bir programda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Aksoy ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Bir saat önce öğrendim. Güvenlik kayıtlarını da izledim. Pazar günü değerlendireceğim. Münferit bir hareket ama Ayasofya manevi değerleri yüksek bir yer. Hassas olmak lazım. Herkesin dikkatli olması lazım. Yapanın bilinçli olduğunu sanmıyorum. Bir daha böyle bir şey olmaması için gerekli önlemleri alacağız. Bununla ilgili kararları alacağız . Türkiye’nin daha büyük sorunları var.”

Pek çok kişi de bakanın son sözlerine paralel olarak “Türkiye’nin daha önemli sorunları olduğu” yorumu yaptı. 

İlginizi Çekebilir:  Levent Üzümcü Mazbata Kararını 'Öpüşerek' Kutladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara