Sağlık

Adım Adım Evde Grip Tedavisi

Yaz mevsimi bitti bitecek. Bu bazıları için sıcaklardan bıktık havalar biraz serinleyecek düşüncesiyle sevindirici olsa da özellikle sık sık grip ile uğraşmak zorunda olanlar için can sıkıcı olabiliyor. Bu yazıda adım adım grip tedavisi nasıl yapılır? Sorusuna pratik önerilerle çözüm getirmeye çalışacağız. Hem de evinizde bulunan veya kolayca temin edebileceğiniz şeyler ile.

Antibiyotiklere Sarılmayın

Grip tedavisi yapılmaya çalışılırken en çok yapılan hatalardan biri de direk olarak ilaçlara sarılmak. Gribal enfeksiyonlar virüs olduğu için antibiyotik fayda vermez. Fayda vermediği gibi vücudunuzdaki bakteriler ilaca direnç kazanacağı için zararlı olabilirler. İlaç kullanımını sadece doktorunuz tavsiye ettiği durumlarda kullanmanız gerçekten çok çok önemlidir. Hepimiz bu gerçeği bilsek de göz ardı ediyoruz. Şükür ki grip tedavisi için alınıp denenen antibiyotikler de artık sadece reçete ile satılmakta.

Tavuk Suyu Çorba

Bol limonlu güzel bir çorba hastalığı çok daha rahat atlatmanıza yardımcı olabilir. Grip ilaç alırsanız yedi günde, almazsanız bir haftada geçer derler. Peki bu öneriler ne için? Hastalığı daha hafif ve rahat atlatabilmek için. Eğer mümkünse çorbanın içine havuç gibi sebzeler eklemeniz daha yararlı olacaktır. Nenelerimizin tavsiyesi olduğu için birçok kişi tarafından etkisiz görülebilir. Fakat yapılan araştırmalar sonucunda tavuk suyu çorbanın grip tedavisi yapılırken çok etkili olduğu dergilerde yayınlandı. Araştırmalar sadece ilaçlar için yapılmıyor.

Buhar Banyosu Gribe İyi Gelir

Burada önemli olan şey buharı solumak. Solunum yolları bu tür enfeksiyonlarda kuruyor. Bunun yanı sıra odalarınızdaki nem oranını artırmak için kalorifer üzerine ıslak havlu koymak gibi kolay yöntemler işinize yaracaktır. Enfeksiyon dönemlerinde nemli ortamlar yaratmak iyi olsa da normal şartlarda nem oranını yüksek tutmak sizin için zararlı olabilir.

Bitki Çayları Gribe İyi Gelir

Bitki çaylarını tedavi amacıyla kullanırken çok dikkatli olmak gerekli. Bunların birçoğunun ilaçlarla etkileşimi konusunda bilgilerimiz çok sınırlı. Çok bilinmedik şeyleri de denememek lazım. Ihlamur, adaçayı gibi çaylar size daha yararlı olacaktır.

Su, Su, Su

Gribal enfeksiyonların bir problemi de ateşimizi yükseltiyor olması. Ateş yükselmesi demek vücutta su kaybı demektir. Bu eksiği mutlaka su ile karşılamak gerekli. Özellikle kışın su tüketimimiz çok azaldığı için çok daha dikkatli olmak gerekir. Çay, kahve de su ile yapılsa da idrar söktürücü etkileri olduğu için fazla önerilmiyor. En iyisi ılık su.

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.