Mimari

f.b.k Süre Ne Demek?

Bu makalemiz mimari kategorisini ilgilendirdiği kadar ekonomi kategorisiyle de yakından ilgilidir. Bilindiği üzere bankalardan büyük miktarlarda kredi alabilmeniz için gelir beyanına ek olarak taşınmazınızı ipotek ettirmeniz gereklidir. Bu ipotek işleminde ise onlarca farklı kavram devreye girer ve bazen son derece kafa karıştırıcı hal alabilir. Bu makalemizde bu kavramlardan biri olan f.b.k süre ne demek? Sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

F.B.K süre demek, fekki bildirilene kadar anlamını taşır. Normal şartlarda bir mala ipotek konduğu anda bu ipoteğin türü ve niteliği gibi süresi de önemli bir faktördür. Bu noktalara dikkat etmeniz elinizdeki çok kıymetli taşınmaz mal varlığınızın sağlığı açısından önem arz etmektedir. Normal şartlarda ev, işyeri gibi yerlere ipotek konulduğu zaman bunun süresi net olarak bellidir.

Ancak yukarıda tahmin edebileceğiniz gibi bankaya borcunuzun ne zaman net olarak biteceği belli olmadığından dolayı f.b.k süre devreye girer. Bu sayede banka, borcunuzu ancak tamamen bitirdiğiniz anda ipoteği malın üzerinden kaldıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.