Mimari

Parsel Büyüklüğü Ne Demek?

Önceki makalelerimizde brüt ve net parsel kavramlarından detaylı bir şekilde bahsetmiştik. Bu makalemizde ise parsel büyüklüğü kavramından bahsedeceğiz. Eğer parsel kelimesinin anlamını biliyorsanız çıkarımda bulunarak parsel büyüklüğünün ne anlama geldiğini anlamanız çok kolay olacaktır. Fakat burada atladığınız bir nokta bulunuyor. Parsel derinliği ve genişliği mevzuat tarafından belli kurallar çerçevesinde belirlenmektedir.

Eğer imar planlaması dahilinde bir arsa tapunuz varsa parsel büyüklüğü nettir ve sizin anlaşmanızla ifraz benzeri bir işlem yapmazsanız değişmez. Ancak daha önce parsellere bölünmemiş alanlar planlanırken örneğin, en az 2.000 metrekare olmalı gibi ibarelerle parsellere bölünmektedir. Burada bu tabir ile kast edilen ifade budur.

Bir de elinizdeki parsel içerisinde inşa çalışması yapabilmeniz için planlamanız gereken parsel alanı vardır. Örneğin, 5.000 metrekare paraelsen oluşan arsanızın hepsi imar dahilinde de olsa hepsini kapsayacak bir oturum ile yapı inşa edemezsiniz. Etrafından geçecek yollar binanın arka ve ön derinlikleri ve yandaki parsele göre konumu gibi özellikleri dikkate alarak pay bırakmak zorundasınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.