Teknoloji

Facebook’tan Para Kazanma Yolları Nelerdir?

Facebook’tan para kazanmak yaygındır çünkü sıfır sermaye ile başlayabilir ve iyi kazanç elde edebilirisiniz.

Facebook’tan Para Kazanma Yolları

Facebook’tan para kazanmak için birkaç yöntem vardır. Özellikle son zamanların popüler mesleği haline gelen Influencer’ler; Instagram, Tiktok, Youtube, Pinterest, Twitter gibi sosyal medya sitelerinin yanında, Facebook’tan da oldukça güzel miktarlar kazanıyorlar.

2022 yılı verilerine göre Facebook’un 2,8 milyar üyesi ve senelik 117 milyar $ geliri bulunuyor. Böylesine büyük bir paranın içinden elbette sizlere de pay düşecektir.

Facebook’tan Ürün Satarak Para Kazanma

Facebook’ta aşağıdakilerin dışında bulunan her şeyi satabilirsiniz.

 • Alkol
 • Yasadışı ilaçlar
 • Tütün
 • Ateşli silahlar
 • Hayvanlar
 • Gerçek parayla kumar ürünleri
 • Bazı sağlık ürünleri

Facebook Marketplace, bu konuda oldukça işe yarıyor. Letgo mantığında hareket ederek, local yani bölgesel olarak ürünleri gösteriyor.

Marketplace, bölgenizdeki hemen hemen her şeyi satın alabileceğiniz, satabileceğiniz veya takas edebileceğiniz, herkes için ücretsiz bir özelliktir.

Facebook alım satım grupları kadar uzmanlaşmış olmasa da, herkesin Facebook Marketplace’e erişimi vardır, böylece gönderinizi arkadaşlarıyla kolayca paylaşabilir ve belki de aradıkları o özel şeyi bulabilirler.

Facebook’ta ürün satarken dikkat etmeniz gerekenler, sattığınız ürün hakkında detaylı bilgiler vermeniz, eksiksiz fotoğraf eklemeniz ve piyasaya göre uygun bir fiyat belirlemenizdir.

Bunu Facebook sayfanızda ya da gruplarınızda paylaşabileceğiniz gibi, kendi Facebook profillerinizde paylaşarak, arkadaşlarınızın da paylaşmasını isteyebilirsiniz. Ancak bu gönderinin gizlik ayarının “Herkese açık” olduğundan emin olun. Yoksa arkadaşlarınız paylaşsa bile, sizinle arkadaş olmayanlar bu içeriğe ulaşamayacaktır.

Satış Ortaklığı İle Facebook’tan Para Kazanma

Şirketlere satış ortaklığı için başvuru yaparsınız. Onlar size bir bağlantı linki verir. Bu link üzerinden her satın almada, siz de komisyon alırsınız.

Satış ortaklığı yapabileceğiniz bazı firmalar;

 • Trendyol
 • Hepsiburada
 • Amazon

Bunlar herkesin bildiği büyük şirketlerdir. Siz kendiniz araştırma yaparak komisyon karşılığı ortaklık yapabileceğiniz şirketlere ulaşabilirsiniz.

Tanıtım Yaparak Facebook’tan Para Kazanma

Facebook gruplarda ya da Facebook sayfalarda, herhangi bir ürün ya da hizmetin tanıtımını yaparak para kazanabilirsiniz. Örneğin; Moda bloggerları ya da diğer bir ifadeyle Influencer’lar, çeşitli kozmetik ürünlerine ait bir ürünü, kendi hesaplarında tanıtıyorlar. Tanıttıkları ürün, daha doğrusu paylaşım üzerinden çeşitli rakamlar kazanıyorlar. Mesela Cristiano Ronaldo bir paylaşım başına ortalama 1,5 milyon $ ücret alıyor.

Tanıtım yaparak Facebook’tan para kazanmak istiyorsanız, müşterilerinizin size ulaşmasını beklemek yerine, kendiniz ulaşmayı deneyin. İçeriğinize uygun firmaları Google’den ya da sosyal medya uygulamaları üzerinden tespit edip, birer mail gönderin ve ürünlerini tanıtabileceğinizi yazın.

Sosyal Medya Danışmanlığı Yaparak Facebook’tan Para Kazanma

Sosyal medya danışmanı, sosyal medya stratejisi ve planlaması konusunda uzmanlaşmış kişilere denir. Şirketler ve müşteriler, genellikle pazarlama teknikleri ve stratejik uygulamalar yoluyla bir şirketin sosyal medyadaki varlığını geliştirmek ve iyileştirmek için çeşitli çalışmalar yaparlar.

Sosyal medya danışmanları, bir şirketin marka yönetimini, müşteri katılımını ve organizasyonel iletişimini geliştirmek için çalışır. Facebook danışmanının yaptığı belli başlı işler şunlardır;

 • Kriz Yönetimi
 • Detaylı raporlama
 • Hedef kitleyi takip ve analiz ederek bilgi edinme
 • Sosyal medya veri analizi yapma
 • Sosyal medya hesaplarını baştan sonra kurmak ve gerekli düzenlemeleri yapmak
 • Danışmanlık yaptığı kişi ya da şirketlerin daha büyük ve geniş kitlelere ulaşabilmesi için gerekli planlamayı yapmak
 • Paylaşımları, içerikleri ve tasarımları hazırlamak, gerekirse bunun için profesyonel tasarımcılarla çalışmak
 • Reklamları organize ve optimize etmek.
 • Yapılan paylaşımların ne derece etkili olduğunu analiz edip, sürekli gelişim içinde bulunmayı sağlamak
 • Hedef kitleye en uygun takipçi kitlesini elde etmek ve elde edilen takipçileri elde tutmaya yönelik çeşitli aktivitelerde bulunmak, stratejiler geliştirmek

Facebook danışmanlığı ya da bir başka deyişle sosyal medya danışmanlığı, biraz daha profesyonel olarak ilgilenilmesi ve gerekli eğitimlerin alınması gereken bir yöntemdir.

Bu yüzden yeterli bilgi ve beceriye sahip değilseniz, kesinlikle başlamayın. Bu arada sosyal medya danışmanları ne kadar kazanıyor diye merak ediyorsanız, ortalama maaşlarının 50 bin TL civarında olduğunu söylemeliyiz.

Facebook Sayfa Ya da Facebook Grup Satarak Para Kazanma

Facebook sayfanız ya da grubunuz varsa, takipçi sayısını artırarak bunları pazarlayabilirsiniz. Takipçi ya da üye sayısını artırmak için, aktif katılım sağlamanız, yapılan yorumlara cevap vermeniz ve sizinle alakalı diğer sayfa ya da gruplara giderek, kendi reklamınızı yapmanız gerekir.

Eğer takipçilerinizle sürekli etkileşim halinde olur, sayfa ya da grubunuzun tanıtımını yaparsanız, bu işlerden oldukça iyi paralar kazanabilirsiniz.

Bunun için sıfırdan kurulum yapmanıza gerek yok. Facebook sayfa ya da grup alıp satarak da para kazanabilirsiniz. Bunun için piyasaya az çok hakim olmanız gerekiyor.

Kısaca toparlayacak olursak; Facebook’tan para kazanma ile alakalı olarak şu sorular öne çıkıyor;

Facebook Gruplarından Nasıl Para Kazanılır?

Facebook grubunuzdan bir ürün ya da hizmet tanıtımı yaparak para kazanabileceğiniz gibi, grubunuzu satarak ya da kiralayarak gelir elde edebilir, ya da ürün satışı yaparak para kazanabilirsiniz.

Facebook Sayfalardan Nasıl Para Kazanılır?

Facebook sayfanızdan bir ürün ya da hizmet tanıtımı yaparak para kazanabileceğiniz gibi, Facebook para kazanma şartlarını karşılamanız durumunda içeriklerinizden para kazanabilir, hatta sayfanızı satarak ya da kiralayarak gelir elde edebilirsiniz.

Facebook Hikayelerinden Nasıl Para Kazanılır?

Facebook hikayenizde bir ürün ya da hizmetin tanıtımını yaparak para kazanabilirsiniz.

Facebook Reels’ten Nasıl Para Kazanılır?

Facebook Reels; kısa, ilgi çekici videolar oluşturmak, yeni kitlelere ulaşmak ve Facebook’taki sosyal etkinliklere katılmak için yeni bir yöntemdir. Facebook Reels videolarınıza, efekt ve müzik ekleyebilirsiniz.

Şu an sadece Amerika’da aktif olan Facebook Reels’ten para kazanma özelliği, Influencerler’e 1000 görüntülenme başına para ödüyor. Her ne kadar Facebook’tan direkt para kazanma imkanı olmasa da, Herhangi bir kurum ya da kuruluşun reklamını yaparak, Facebook Reels videosu yayınlayabilir ve para kazanabilirsiniz.

Facebook Yıldızlar İle Para Kazanma

Facebook yıldız; Tiktok jeton gibi yayınlarınızdan para kazanmanızı sağlayan bir özelliktir. İzleyicileriniz yıldız satın alarak size gönderirler ve siz de onun karşılığında belirli bir kazanç elde edersiniz.
Facebook, kazandığınız her yıldız başına 0,01 $ (0,18 TL) ödeme yapmaktadır.

Facebook Para Kazanma Nasıl Aktif Edilir?

Aslında böyle bir durum söz konusu değil. Bu tamamen sayfalarınızın ya da içeriklerinizin Facebook Para Kazanma Uygunluk şartlarına uygun olup olmaması ile ilgilidir.

Facebook Ne Kadar Para Kazandırıyor?

İster ek iş olsun, ister tam zamanlı ya da yarı zamanlı çalışıyor olun, Facebook’tan kazanacağınız para için minimum ya da maksimum bir rakam belirtmek zordur.

Kanada, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nden Facebook fenomenleri arasında 2021 yılında yapılan ankette, beş binden az takipçisi olan bir Facebook fenomeninin gönderi başına ortalama 170 ABD doları kazandığı, 25 binden fazla takipçisi olan Influencerlar’ın, paylaşım başına 266 ABD doları kazandığını ortaya çıkardı. Tabii bunlar ortalama rakamlardır.

Facebook’tan Para Kazanmak İçin Neler Gerekir?

Facebook’tan para kazanmak için, ilk olarak sıkı bir takipçi kitleniz olmalıdır. İster 5000 arkadaş kapasiteli Facebook profiliniz olsun, ister Facebook sayfanız, ister Facebook grubunuz olsun, aktif bir kitleniz olursa, reklam verenlerin ilgisini çekeceğinden emin olabilirsiniz. Kitleniz ne kadar kalabalık ve aktif olursa, o kadar fazla kazanacaksınız.

Facebook takipçi çekmek için Facebook’a ücretli sponsor reklam verebilirsiniz. Bunun için Facebook hesabınıza giriş yapıp, Facebook reklam yöneticisi bölümünde ilgili alanları doldurarak, sayfanızı ya da grubunuzu Facebook’ta tanıtabilirsiniz.

Tabii Bionluk.com, R10.net gibi sitelerden Facebook takipçi satın alabilir ya da diğer Facebook sayfalarında reklamınızı yayınlatabilir ya da Facebook çekilişleri ile takipçi alabilirsiniz. Bu oldukça kapsamlı bir konu olduğu için, çok uzatmamak adına girmiyoruz. Google’de “Facebook takipçi çekimi” ya da “Facebook takipçi satın al” şeklinde aramalar yaparak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Facebook’tan Para Kazanmak İçin Kaç Takipçi Gereklidir?

Aslında Facebook’tan gelir elde etmek için belirli bir şart yoktur. Eğer bireysel olarak reklam alacaksanız, bunu birkaç takipçi ile de yapabilirsiniz. Ancak Facebook bünyesinde para kazanmak istiyorsanız, sayfanızın en az 10 bin takipçisi olması ve Ortaklar İçin Para Kazanma İlkelerine, İçerikler İçin Para Kazanma İlkelerine, uygun olması gerekiyor.

Facebook içerik stüdyosuna giderek, sahip olduğunuz sayfa ya da gruplardan para kazanmaya uygun olup olmadığını görebilir, gerekli başvuruları yapabilirsiniz.

Facebook Grubu Nasıl Açılır?

Facebook’tan para kazanma konusuna geçmeden önce, yapmanız gereken işlemleri anlatmaya çalışayım.
Facebook hesap açma konusuna kısaca değinmiştik. Zaten Facebook.com sitesine girdiğinizde, “Giriş Yap” ya da “Yeni Hesap Oluştur” yazan bir sayfa karşılıyor. Facebook üyeliğiniz varsa giriş yap kısmını, yoksa Yeni Hesap Oluştur kısmına basarak ilgili aşamalardan geçip, kolay bir şekilde Facebook profili oluşturabilirsiniz.

Masaüstü ve mobil cihazlarda Facebook grupları oluşturabilirsiniz. İlk kurulum, grubun ismini belirlemeyi ve gizlilik tercihlerini ayarlamayı içerir. Bir grup oluşturduktan sonra, onu daha da özelleştirebilirsiniz.

Facebook profilinize girdiğinizde, ekranın sol kısmında “Gruplar” yazan yere tıklayın. Açılan sekmede, “Yeni grup kur” yazan yere tıklayın. Bu aşamadan sonra açılan kutularda grup adı ve grubun gizlilik ayarlarını yapıp, “Oluştur” kısmına tıklayarak grubunuzu oluşturabilirsiniz.

Facebook Sayfası Nasıl Açılır?

Facebook hesabınıza girdikten sonra, yine sol menüde yer alan “Sayfalar” yazan yere tıklayın. Aynı noktada açılan “Yeni Sayfa Oluştur” yazan yere tıklayın. Burada Sayfa adı ve kategoriyi belirliyorsunuz. Kategori kısmına bir harfe bastığınızda, size o harf ile başlayan kategoriler çıkıyor. Size uygun olanı seçtikten sonra sayfa ile ilgili kısa bir açıklama girerek, “Sayfa oluştur” yazan yere tıklayıp, yeni sayfanızı yayınlayabilirsiniz.

Hem Facebook Grup hem de Facebook Sayfa oluşturduktan sonra, içeriğiniz ile alakalı dikkat çekici profil ve kapak resmi oluşturmayı, hakkınızda yazan yere etkileyici birkaç cümle yazmayı ihmal etmeyin.

Facebook Yayıncı Nasıl Olunur?

“Facebook Yayıncı” kelimelerinden kasıt, Facebook canlı yayındır. Yani “Facebook canlı yayın nasıl açılır” sorusu, bizim için daha geçerlidir.

Facebook canlı yayını iki şekilde açılır. Biri masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlardan, diğeri tablet ya da cep telefonu gibi mobil cihazlardan.

Facebook’ta canlı yayın yapmanın en kolay yolu, akıllı telefondaki Facebook mobil uygulamasıdır.

Facebook uygulamasını ilk açtığınızda, profilim seçeneğine tıklayın ve Facebook profiline girin. “Ne düşünüyorsun” kısmın hemen altında “Reels Videosu” ve “Canlı” yazan iki kısım vardır. “Canlı” yazan kısma tıkladığınızda, uygulamanın kameranızı ve mikrofununuzu kullanmasına izin vermenizi ister. İzin verirseniz, canlı yayın öncesi son kontrollerini yapabileceğiniz bir alan gelir.

Burada canlı yayınınızı kimlerin izleyebileceğini seçebilir, canlı yayınınız için bir açıklama girebilir ve diğer kişisel ayarlamalarınızı yaptıktan sonra, “Canlı yayına geç” düğmesine basarak, Facebook canlı yayınını başlatabilirsiniz.
Not: Facebook’un yeni uygulaması olan Facebook sohbet odaları (Messenger room) ile, sizin belirleyeceğiniz 50 kişiye kadar gruplarla canlı yayın yapabilirsiniz. Özellikle grup toplantıları için idealdir.

Facebook canlı yayın yapmanın diğer bir yolu, bilgisayar üzerinden web kamerası kullanarak yapmaktır. Bunun için Facebook.com anasayfasını açın. Hemen üst tarafta, Facebook hikâyelerinin hemen altında yazan “Canlı Video” yazan yere tıklayın.

Yine kameranızı ve mikrofonunuzu kullanmak için sizden izin istenecektir. Tabii bu aşamada canlı yayın için bazı ayarlamalar da yapabilirsiniz. Tüm işlemleri bitirdikten sonra “Canlı yayına geç” kısmına tıklayarak, Facebook canlı yayını başlatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.