Fahiş Fiyat Ne Demek?

Fahiş fiyat nedir, ne demek, fahiş fiyatlardan satmak fahiş fiyatlar gibi cümle içi kullanımları ile son günlerde dilimize pelesenk olan fahiş fiyat ifadesi ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “fahiş fiyat” ifadesinden söz edeceğiz.

Fahiş Fiyat Nedir? Ne Demek?

İlginizi Çekebilir:  Müşevveş Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Bir malın ya da hizmetin normal zamandaki satış fiyatının/değerinin çok üzerinde satılması anlamına gelir. Fahiş fiyat ifadesi, ürün ya da hizmetin karşılığında biçilen fiyatın aşırılığını ifade etmektedir.

Örneğin normal zamanda bir malın fiyatı 10 lirayken mala olan talebin artış gösterip arzının az olması durumunda fiyatlar fahiş olacak ve malın ederi katlanacaktır.

Son zamanlarda gerek Türkiye’de gerekse dünyada büyük bir tehdit haline gelen Coronavirüs salgınında satıcıların kolonya, dezenfektan, ıslak mendil, sıvı deterjan ve diğer temizlik malzemeleri fiyatını normalinden daha pahalıya satması fahiş fiyat uygulamasına örnektir. Satıcılar, fırsatçılık yaparak mala olan talebi de göz önünde bulundurarak ürünlerin fiyatını yükseltip daha fazla kar elde etme amacı güderler.

İlginizi Çekebilir:  Nosyon Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Fahiş fiyatlar, alıcının satın alma davranışını da olumsuz yönde etkiler. Örneğin bir malı her zamanki fiyatından almak isteyen bir alıcı, malın aşırı pahalanması sonucunda alma eyleminden vazgeçecektir. Bazı fırsatçı satıcılar, alıcıların zorunlu olarak alacakları ürünlerde fiyat yükselterek alıcıyı satın almaya zorlar ve böylece her zamanki karından daha fazla kar elde ederler. İşte bu durum fırsatçılığa girmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Merdan Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara