Farkındalık Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Son zamanlarda sıkça kullanılan kelimeler arasında yer alan ve dilimize pelesenk olan kelimeler listesinde popüler hale gelen ”farkındalık” kelimesinin anlamı nedir?

Farkındalık Ne Demek?

Farkındalık, farkında olma durumu; herhangi bir olay, durum, gelişme ve benzerlerine karşı kişinin bilinçli ve duyarlı olmasına denir. Farkındalık kelimesi, farkında olmak şeklinde iki ayrı kelimede ifade edilebilirken -lık eki ile tek bir kelimede ifade edilmeye başlanmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Avrat Ne Demek? Kelime Anlamı ve Kökeni Nedir?

Son zamanlarda gerek sosyal medyada ya da pek çok kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin amaç cümlelerinde söz konusu ‘farkındalık’ kelimesinin kullanıldığını görmekteyiz. Hoş, kelime en azından tamamıyla Türkçe bir kelime ancak kelimenin bu denli fazla kullanılması, daha da kötüsü çok yanlış yerlerde kullanılması kelimenin iticiliğini artırmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Zamanın Behrinde Nedir? Ne Demek?

İngilizcedeki ”awareness” kelimesi, söz konusu ‘farkındalık’ kelimesini birebir karşılamaktadır.

Farkındalık Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

O dönemde bazı yarı farkındalık anlarında bilincine tam varamadan özlemini çektiğim şey arzulardan ziyade, arzulama arzusuydu; daha güçlü, daha bağımsız, daha tutkulu, daha doyumsuz istek duyma, daha yoğun yaşama, belki de acı çekme ihtiyacıydı.

1000kitap
Stefan Zweig

Olağanüstü Bir Gece, Stefan Zweig

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi