Spor

Fatih Terim’e Neden “İmparator” Deniyor?

Fatih Terim, şüphesiz Türkiye futbol tarihinin en önemli isimlerinden ve Galatasaray için tartışmasız en sembol kişiliklerden biri. Yaptıkları, söyledikleri ve yapamadıkları ile sık sık gündeme gelen ve duruşu ile kimi futbolsever tarafından sevilen kimi futbolseverler tarafından yerilen Fatih Terim’e takılan lakaplardan biri de İmparator olmuştur. Peki kendisine neden “imparator” denilmiştir? Fatih Terim’e imparator denilmesinin nedeni nedir?

Öncelikle bunun için “Fatih’in Aslanları” ve “Avrupa Fatih’i Galatasaray” yakıştırmalarına bakmakta fayda var.

Galatasaray’ın ortalığı kasıp kavurduğu 1996-2002 yılları arasında gelen 4 lig şampiyonluğu, 1 UEFA Kupası ve 1 de UEFA Süper Kupası Galatasaray’ın “Avrupa Fatih’i” sıfatıyla anılmasına neden olmuş ve kulüp bazında en büyük başarı bu dönemde elde edilmiştir.

“Fatih’in Aslanları” ise Fatih Terim’in UEFA’yı aldıktan önceki sezonlarda Galatasaray’ın Avrupa’daki başarıları için kullanılmış. Peki neden?

Fatih Terim, 1996 yılında Galatasaray’ın başına teknik direktör olarak geçtiğinde Galatasaray’ın sadece 8 lig şampiyonluğu vardı. Bu rakam, Galatasaray’ın Fenerbahçe’den 3 şampiyonluk gerisinde olduğunu gösteriyordu.

Fatih Terim geldikten sonra Galatasaray’ın kaderi değişmiş ve Galatasaray üst üste 4 sene şampiyonluk yaşamıştır. Ayrıca bu, Galatasaray’ın taraftar sayısında da inanılmaz bir artışın yaşanmasına neden olmuştur.

Galatasaray’ın Avrupa’da Türk bayrağını dalgalandırması ve tabiri caizse Avrupa’yı fethetmesi “Avrupa Fatih’i” adı almasına, dolayısıyla da Galatasaray takımı oyuncularının “Fatih’in Aslanları” adı almasına neden olmuştur.

Fatih Terim’e “imparator” denilmesinin nedeni ise daha çok Terim’in kişiliğinden kaynaklanan bir hikayedir.

Fatih Terim’in Galatasaray için önemli bir isim ve zirvede yer alan bir kişilik olması, onun “imparator” ismini almasına neden olmuştur. Örneğin imparator kelimesinin kendi alanında efsaneleşmiş kişilere verilmesi (İbrahim Tatlıses’e imparator denilmesi gibi) de bu isimle anılmasının bir diğer nedenidir.

Fatih Terim’in kişiliğinde otorite ve düzen yer aldığı için takımında ondan başka bir ismin ön plana çıkmasını istemez. Nitekim Pirlo, hayatını yazdığı kitabında da Terim’in bu özelliğine dikkat çekmiştir. Sneijder’i takımda çok beğenmemesinin nedeni de buydu.

Fatih Terim’in bulunduğu ortamda “lider” olmayı istemesi ve bunu bir şekilde başarmasının nedeni de budur. Fatih Terim’in böyle bir ortam oluşmadığında en sevdiği takımı bile terk etmesinin yegane nedeni bu. Ünal Aysal ile yaşadığı krizin altında da yine bu sebep vardı.

İtalya macerasının kısa sürede bitmesinin nedeni, çalıştırdığı takımda pek çok yıldızın yer almasıydı. Nitekim imparatorlar, tek adamdırlar ve yanlarında kendisinden daha çok sevilen ve ön plana çıkan başka bir isim istemezler. Terim’e “egoist” denilmesinin nedeni de budur.

Şöyle düşündüğümüzde haklı bir egosu var. Düşünün takımın 21 şampiyonluğunun 3/1’i onun başarısı. Sadece şampiyonluk değil onlarca başarı da cabası. Her şeye rağmen Fatih Terim, Galatasaray için çok şeyler ifade eden bir isim. Yaşadığı son kebapçı olayı ve pirim krizi imajını zedelese de bu olaylar onun başarısına gölge düşürmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.