Futbolda Pas Arası Nedir? Nasıl Yapılır?

Futbolda Pas Arası Nedir? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca futbolda pas arası nedir konu başlığından söz edeceğiz.

Pas Arası Nedir?

Futbol belirli kurallar dahilinde oynanan bir spor oyunudur. Pas futbola ait terimlerden biridir. Maç sırasında maç atmak bir oyuncunun kendisinde olan topu diğer takım arkadaşına ayağı ile hizalayarak göndermesi demektir. Pas arası top rakip takımdayken oyuncunun topa sahip olan oyuncunun pası nereye atacağını tahmin etmesi ve top diğer oyuncuya gitmeden araya girip topu almasıdır. İsabetli pas olduğunda gol şansı yüksek olduğundan pas arası oldukça önemli bir kuraldır. Eğer oyuncu pas atarken rakip takıma atarsa ya da dışarı atarsa da hatalı pas yapmış olur. Ayak içi pas, ayak dışı pas, kafa pası gibi birçok farklı pas çeşidi vardır. Pas arası hücuma kalkan bir takıma yapıldığında golü önlemiş olacağından müsabakanın seyrini değiştirebilecek önemli durumlardan biri olur.

Pas Arası
Görselin kaynağı: Premier League

Futbolda özellikle 6 numara oyuncuların kesici özelliği fazladır. 6 numara oyuncuları ön libero oyuncularıdır. Defansın önünde oynarlar. Bu oyuncuların pas arası yapma özelliği diğer oyunculara göre fazladır. Örneğin bir 8 numara oyuncusuna göre maç esnasında daha fazla pas arası yapar. Ayrıca defans oyuncularından da fazla kesicilik özellikleri vardır. Bu nedenle defansif anlamda daha çok ön plana çıkarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber