Fatura Kredi Notunu Etkiler mi?

Özellikle son zamanlarda çıkan haberler sonrasında fatura kredi notunu etkiler mi? Sorusu vatandaşların kafasını karıştırmaktadır. Özellikle faturalarında düzensiz ödeme bulunan vatandaşlar telaşa kapıldı. Fakat telaşlanmanıza gerek yok nedenini birazdan açıklayacağız.

Fatura ödemeleri kredi notunu etkilese de bu çok düşük bir yüzde de bulunmaktadır. Yani şunu bu şekilde düşünebiliriz; eğer fatura ödemeleriniz çok gecikti ve yasal takibe başladı ise işte o zaman kredi notunuzu dolaylı olarak etkiler. Bu açıdan baktığımızda fatura ödemelerindeki bir ay gibi kısa süreli gecikmeler kredi notunuza hiçbir şekilde etki etmez.

İlginizi Çekebilir:  Dropshipping Nedir? Nasıl Başlanır?

Fatura borcu kredi notunu düşürmez

Bu her türlü fatura ödemelerinizde geçerlidir. Elektrik, su, telefon faturası gibi faturalarınız eğer ödenmez ise kredi notunuza herhangi bir olumsuz etkisi bulunmayacaktır. Buna odaklanmak yerine kredi kartı veya kredili mevduat hesabı gibi kredili ürünlerinizin ödeme alışkanlıklarını düzeltmeye daha çok dikkat ediniz. Örnek veriyoruz, elinizde belli bir miktarda para var o parayı kredi kartı borçu olarak ödemek mi, yoksa fatura borcunu ödemek mi kredi notu açısından daha iyidir diye baktığımız vakit kredili ürününüzün yani kredi kartınızın tutarını ödemek daha faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Brüt Satışta Para Hesaba Ne Zaman Geçer?

Yukarıda anlattığımız sebeplerden dolayı haber sitelerinde gördüğünüz fatura borcu olanlar yandı, kredi notları düşecek gibi haberlere itibar etmenize hiçbir şekilde gerek yok. Faturanın kredi notuna etkisi olduğu doğru, fakat anlattığımız gibi çok çok düşük oranlarda olduğundan dolayı dikkate almaya değmez. Tabii ki her halükarda borçlarınızı düzenli ödemeniz daha faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Gano Excel Para Kazandırır mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara