Operatörler Arası Rekabet ve Rakamsal Değerler

Türkiye’deki operatör şirketlerinden Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell’in müşteriler tarafından tercih edilme nedenleri, müşterilerin hangi konularda operatörlerden şikayetçi olduğu ve mevcut operatörünü değiştirmek isteyen müşterilerin hattını taşıması halinde hangi operatörü tercih edeceği operatör başlıkları altındaki yer alan maddelerde toplanmıştır:

 

 

Türk Telekom

1-) 19 milyonu aşkın kullanıcısıyla Türkiye’deki operatörler arasında 3. Sırada yer alan Türk Telekom müşteriler tarafından daha çok ‘fiyat uygunluğu’ ve ‘ek kampanyalarda ve numara taşımalarda sağladığı cazip teklifler’ nedeniyle tercih ediliyor.

İlginizi Çekebilir:  Hisse Neden Alt Pazara Düşer?

2-) Yapılan bir araştırmaya göre Türk Telekom müşterilerinin 13.2’si yılın ilk ayı içinde hattını başka bir operatöre taşımayı planlıyor. Taşınması planlanan operatörler arasında Turkcell başı çekmektedir.

3-) Türk Telekom müşterilerinin hattını taşımaktaki ana sebepleri ‘internet hızı’ ve ‘hizmet kalitesi’ olarak belirtilmiş.

 

Vodafone

1-) 21 milyonu aşkın kullanıcısı ile Türkiye’de faaliyet gösteren operatörler arasında 2. Sırada yer alan Vodafone’un müşteriler tarafından tercih edilme sebepleri yapılan araştırmalarda net olarak belirlenmese de ‘fiyat uygunluğu’ müşteriler bazında Vodafone’un tercih edilmesinin temel sebebi.

İlginizi Çekebilir:  Takastaki Çek Ödenmezse Ne Olur?

2-) Vodafone kullanıcılarının yapılan bir araştırmaya göre  6.9’u başka operatöre hattını taşımayı düşünüyor.

3-) Hattını Vodafone’dan taşımayı düşünen müşterilerin 58.3’ü Turkcell’i tercih edeceğini söylerken Vodafone’dan ayrılma nedenleri olarak ‘sinyal kalitesi’ ve ‘internet hızı’ belirleyici olmuştur.

 

Turkcell

1-) Abone sayısı ve aktif kullanan müşteri sayısı baz alındığında 35 milyonu aşkın kullanıcısı ile Türkiye’nin lider operatör kuruluşu olan Turkcell, müşterileri tarafından ‘yaygınlık’ ve ‘hizmet kalitesi’ gibi faktörlerden ötürü tercih edilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Oligopol Nedir? Oligopolleşmek Ne Demek?

2-) Turkcell’den memnun olmayıp hattını başka operatörlere taşımayı planlayan müşterilerin en çok dile getirdikleri sorunların başında ‘yüksek fiyat’ ve ‘kısıtlı alternatifler’ yer alıyor.

3-) Turkcell’den ayrılmayı düşünen kullanıcıların oranı yüzde 8,3. Müşterilerin tercih etmeyi düşündüğü operatörlerin başında yüzde 62.3’lük bir oranla Vodafone başı çekmektedir.

 

Kaynak:

Marketing Türkiye Dergisi, Aralık 2016 sayısı, s.148-150

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri