Fazla Duyardan Ölmek

Duyar kasmak yüzünden ölmek diye de bir ölüm türü icat oldu son yüzyılda. Duyar, hassas konularla ilgili yaklaşımların belirli bir düzeyde olması demektir. Toplumsal veya ekonomik; siyasi ya da güncel konulara yaklaşımda fazla ince düşünmek diye de uzun bir tanım cümlesi yapılabilir. Nedir bu duyarcı insanlar? Kimdir? Ne yaparlar? Hakikaten fazla duyardan ölebilirler mi?

Öncelikle bedenleri ölmeyebilir ama ruhlarının öldüğü kesindir. İnsan her konuda farklı düşeneceğim ya da bir art niyet arayacağım diye kendisini komik duruma düşürebilir miydi? Eğer fazla duyarlı bir insansanız evet. Duyarlı olmak ya da ince düşünmek her zaman iyi değildir. Hassas olmak çok farklıdır, her mesajın altında çok farklı bir anlam ve yorum çıkarmak bambaşkadır. Bu dünya hassas kalpler için bir cehennemdir der Goethe. Hassas olmak, duygusal olmak bir önceki cümlede bahsettiğim gibi farklı durumlardır.

İlginizi Çekebilir:  Sedat Peker'in Çarşı Grubunun Davetine Katılmasının Arkasındaki Sebep Ne?

Sizlere birkaç örnek üzerinden örnek vermek istiyorum. Opet’in Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak hazırlamış olduğu reklam klibine çok ağır eleştiriler gelmişti. Kadınları farklı bir kategoride değerlendirerek, onlara ayrımcılık yapıyor gibi farklı ve gerçekte hiç olmayan yorumlar gelmişti. Öte yandan Koton’un KotonKids koleksiyonun reklam filminde çocuk istismarına teşvik olduğu yönünde çok ciddi eleştiriler gelmişti. Fakat görünmeyen arkasında bir şeyi görünür kılma çabaları ne zamandan beri hassaslık olmaya başlamıştı? Fazla duyardan ölmek bu oluyor özetle.

İlginizi Çekebilir:  Sıla: Ahmet Kural Bana Kül Tablasıyla Saldırdı, Kafamı Duvarlara Vurdu

Toplumsal olaylar ya da güncel durumlar üzerinden yapılan eleştiri veya tespitler her zaman gerçeği yansıtmazlar. Duyarın fazlalığı ise tam olarak bu ayrımda öteye kaçmakla oluyor. Şartlar ve durumlardan bağımsız düşünememek. Mesela KotonKids reklamı Türkiye’de çocuk istismarının ciddi bir şekilde tartışıldığı dönemde çıkmış ve potansiyel kitle tarafından tepki çekmiştir. Fazla duyardan ölmeyelim.Realist olalım. Açıkçası ben bu iki reklamda da duyar kasmaya değer herhangi bir durum görmedim. Belki yanılıyor da olabilirim ama defalarca izlememe, zorlamama rağmen hiçbir duyar emaresi bulamadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi