Devlet Daha Az Sorumluluk Vaat Eder

Devlette çalışmak her zaman özelde çalışmaya göre daha az sorumluluk isteyen bir kurumdur. Örneğin devlet dairelerinde beş kişi fotokopi çekmeye gider bir kişi de onlara başkanlık edebilir, çalışan keyfini hatta onun kahyasının gelmesini de bekleyebilir halbuki özelde bu böyle mi? On kişinin yapacağını bir kişiye yüklemek için tüm sıkıştırmalar yapılır. Devlet her zaman daha az sorumlu ve bol güvenlikli bir yaşam alanı sunar çalışanlarına. O yüzdendir büyüklerin sırtınızı devlete yaslayın nasihatleri.

Özel kurumlar iyilerse şayet onlar gibisi yoktur. Mesainiz bellidir, çalışma koşulları belli, alacağınız maaşın nereye ne zaman yatacağı bellidir ve hatta görev ve sorumluluklarınız da bellidir. Kimse size, sizin göreviniz olmayan bir şeyi neden yapmadığınızı söyleyemez. Böyle özeller var mıdır? Devede kulak olsa da vardır nihayetinde. Ama genelleme yapacak olursak özel sıkar, omuzlarınıza taşıyabileceğiniz son ağırlığa kadar ağır bir sorumluluk yükler. Eğer siz o yüke alışır, taşımaya devam ederseniz daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi terfi almanız çok kolay olacaktır ve kariyer basamaklarını çabucak tırmanacaksınız. Eğer ben zoru severim, kariyer yapmak istiyorum diyorsanız devlet kurumlarına bulaşmayın. Devlet yakanıza yapıştı mı sizi ömür billah bırakmaz. Kötü manada değil hakikaten iyi anlamda. Meslekten ihraç atma veya kovma gibi olaylar sizin büyük marifetinizle gerçekleşir ancak. Onun dışında arkanızda devlet teneşire kadar güvenceli bir hayat sürersiniz. Öte tarafa devletin de yapacağı herhangi bir şeyi yok.

Aynı zamanda devlet çalışanlarına daha az sorumluluk yüklemesiyle bilinir. Çünkü devlette kapitalist mentalite, özele göre nispeten azdır. Özelde örneğin bir hedefi yakalamak için tüm çalışanlara baskı yapılabilir ama bir çevre ve şehircilik memurunun ne gibi bir hedefi olabilir? Ya da bir vergi müfettişinin ne gibi meslek hedefi olabilir ki? Küçümsemek için söylemiyorum kesinlikle omlar da vazifesini hakkıyla yerine getiriyorsa bu memleketin en asil vatandaşlarındandır.

Devletin bu daha az sorumluluk teklifini cazip bulmayan birileri yoktur diye tahmin etmekteyim. Bir kere insan doğası buna ters. İnsan hep daha az sorumluluk isteyen işleri yapmaya meyillidir. Çok farklı kişilikler ise tam tersini. Zaten dünyayı da o  insanlar değiştirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.