FED Şahin Güvercin Ne Demek?

Piyasa ekranlarında sıklıkla şahin ve güvercin açıklamalardan bahsedilir. Ekonomi kategorimizde siz değerli okurlarımıza finansal okur-yazarlığınızı artıracak ve başka pek az yerde bulabileceğiniz terimleri açıklamaya devam edeceğiz. Öncelikle şahin kelimesi ile başlayalım. Fed şahin açıklama demek, alınan kararlar ile piyasadaki para politikasında sıkılaşmaya gidileceği anlamına gelmektedir. 

Fed Güvercin Açıklama Ne Demek?

Güvercin açıklama ise tam tersidir. Para politikası olarak gevşek bir yapıya gidileceği anlamına gelir. Büyümeyi ivmelendirmek ve piyasaya ekstra dolar enjekte etmek için yapılan güvercin açıklamalar yerinde ve kararında yapılmaz ise olağan üstü talep enflasyonuna neden olabilir.

Şahin ve güvercin hayvanları terim olarak tüm dünya merkez bankalarının güttüğü politikalar için kullanılsa da özellikled FED kararları için tabir edilmektedir. Aslında bunun sebebi, tek kelime ile hangi yönde karar alınacağının ifade edilebiliyor olmasıdır. Olumlu ve olumsuz anlamların görece değişkenliği yerine tanımı bu kararlara özel olan terimler gelenek halini almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting