Repo İhale Faiz Oranı Ne Demek?

Önceki yazılarımızda repo işlemleri hakkında çok detaylı bilgiler vermiştik. Onlarca makalede düz repo ve ters repo kavramlarının yanı sıra etkilerinin neler olduğunu anlattık. Bu yazımızda ise kısaca repo ihale faiz oranı hakkında bilgi vereceğiz. Repo ihale faiz oranı demek, merkez bankaları tarafından piyasaya sürülen repo borçlanma araçları karşılığında verilecek faizi ifade eder.

Bildiğiniz üzere özetle faiz paranın kirasıdır. Faiz hakkında sayfalarca detay yazılabilecek olsa da en iyi özetleme bu şekilde yapılır. Merkez bankaları repo için ödedikleri faizi ise sağlamak istediği hareket ve likidite oranına göre belirleyerek düşük ya da nispeten çok daha yüksek talep sağlarlar. Ayrıca bu faiz oranını etki eden başka yüzlerce parametre vardır.

Piyasa istikrarını sağlamak amacıyla merkez bankalarının faaliyetler yürüttüğünü her makalemizde altını çizerek tekrar ediyoruz. Ancak bu tabir insanların aklına yalnızca uzun vadeli kararlar ve planları getiriyor. Oysa repo benzeri anlık müdahaleler de piyasaya şırınga edilen ve yerinde kullanıldığı takdirde oldukça etkili olan silahlardandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.