Felaket Senaryosu Nedir? Felaket Senaryosu Kurmak Ne Demek?

Felaket senaryoları kurmak nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Felaket senaryoları ne demek? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, deyim, tabir ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”felaket senaryosu kurmak” ifadesinden söz edeceğiz.

Felaket Senaryosu Kurmak Ne Demek?

Kişinin herhangi bir konuda olabilecek en kötü ihtimalleri hesaba katması, en kötü sonuçları düşünmesi ve bunu başkalarını da korku ve endişeye sevk edecek biçimde yapmasıdır. Felaket senaryosu kurmak deyimi, kötü düşünen ve bir işin en kötü ihtimalini hesaba katan insanlar için kullanılır.

İlginizi Çekebilir:  Teşrif Ne Demek?

Örneğin bir doğal afet sonrasında yaşanacak olan olaylar için birkaç senaryo üretilebilir. Arama kurtarma çalışmalarının doğru ve zamanında yapılması, mağdurlara en kısa sürede ulaşmak kötü sonuçların doğmasını engeller. Bu iyi bir senaryodur ancak söz konusu doğal afetten sonra kıtlık baş gösterecek, ekonomi yerle bir olacak, insanlar aç kalacak, sosyal denge bozulacak, bir daha eskisi gibi olmayacak gibisinden sözler söylemek felaket senaryosu kurmaktır.

İlginizi Çekebilir:  Çerh Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Felaket senaryosu kuran insanlar genelde ”çığırtkanlık yapmak” ile itham edilir ve yine genelde başka birilerinin emri ile hareket etmekle suçlanırlar. Bazen de bu kişiler gerçeğin ortaya çıkmasını engellemek isteyen kişi ve kurumlar tarafından suçlanır. Felaket senaryosu olan donelerin gerçek olması, bu ihtimali kuvvetlendirir. Nitekim bunun örneğini pek çok zaman görmekteyiz. Gerçeğin acımasızlığı ve çıplaklığı karşısında bazen olacakları çekinmeden söylemek, kişinin sağlık ve güvenliği için bir risk oluşturabiliyor ancak bunun ismi felaket senaryosu kurmak değil gerçekleri söylemektir.

İlginizi Çekebilir:  Tezyif Ne Demek? Tezyif Etmek Ne Demek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce