Nicelik ve Nitelik Arasındaki Fark Nedir?

Nicelik ve nitelik arasındaki fark nedir, nicelik ve nitelik nedir, ne demek? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime , deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise nitelik ve nicelik arasındaki farklardan söz edeceğiz.

Nicelik ve Nitelik Arasındaki Fark Nedir?

Nitelik, genel olarak bir şeyin sahip olduğu özellikler ile ilgilidir. Nicelik ise o şeyin daha çok sayısı, şekli, boyutu ve ölçüsü ile ilgilidir. Nitelik bir şeyin iyi, kötü, güzel veya çirkin oluşu ile ilgilidir ancak nicelik o şeyin ölçülebilir kısmıdır.

  • Nitelik: Bir şeyin nasıl olduğunu belirten, onu öteki şeylerden ayıran, şöyle ya da böyle yapan özellik.
  • Nicelik: Azalıp çoğalabilen, sayılabilen ya da ölçülebilen bir şeyin durumu, özelliği.

Örneklerle Nicelik ve Nitelik Arasındaki Farklar

Bir sınıfta başarılı ve zeki öğrencilerin olması o sınıfın niteliği yani özelliği hakkında bilgi verir ancak sınıfın toplam mevcudu ve sınıftaki kız ve erkeklerin sayısı ise sınıf hakkında nicelik belirtir. Bu örnekte de görülebildiği üzere nicelik sayılabilir ve ölçülebilir iken nitelik ölçülmez ve sayılamaz.

Bir ilçede okuma yazma oranının yüksek olması, ilçede üniversite meznu olan kişilerin sayısı vesaire ilçe hakkında niteliksel bir bilgi verirken ilçenin nüfusu, rakımı, merkeze olan uzaklığı gibi bilgiler nicelik belirtir.

Nicelik ve nitelik arasındaki temel fark esasen budur. Nicelik ölçülebilir, elle tutulur iken nitelik tam tersi sayılamaz ve elle tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.