FIFA 2019 Gol Atma Taktikleri ve En İyi Diziliş

Bilindiği üzere Fifa, ürettiği üst düzey simülasyon desteğiyle gerçekliğe çok yakın bir oyun modu sunmaktadır. Herhangi bir oyun modu içerisinde maç yaptığınızda, gerek takım kontrolleri olsun, gerek bireysel oyuncuyu yönlendirme olsun, kontrolleri güç olduğu kadar da zevklidir. FIFA’cıların bildiği şeylerden birisi de eğer bu kontrol becerileri yeteri kadar kavranırsa, fifa zor bir oyun olmaktan çıkacak, daha zevkli bir oyun haline gelecektir. Tabi ki bu yazımızda pes 2019-2020 ile fifa 2019-2020 arasında bir kıyaslama yapmayacağız. Takdir edersiniz ki zevkler ve renkler tartışılmaz. Herkesin alıcısı farklıdır. Bu konuda da zaten FIFA’cılar ve pesciler olarak ikiye ayrılıyoruz. Ama bilmemiz gereken bir diğer detay ise araştırma ajanslarının ortaya koyduğu istatistiklere göre fifa birkaç adım pes’i geçmiş durumda. Yani sunduğu oyun kalitesi onu diğerlerinden öne çıkarıyor ki biz buna itiraz etmeyeceğiz. Çünkü az önce de bahsettiğimiz gibi fifa 2019’un sunduğu gerçeklik teması o kadar kuvvetli ki, oynadığınız maç esnasında kendinizi o ambiyansa kolaylıkla kaptırabiliyorsunuz. Her sene olduğu gibi bu sene de maç içerisinde bireysel çalımlar atmak çok zor. Ki özellikle çalım attığınız oyuncu Ronaldo, Messi veya Neymar bile olsa oyuncunun ikinci çalımından sonra kontrolleri gittikçe zorlaşıyor ve özellikle o durumda şut çekme kalitesi gittikçe düşüyor. Çünkü fifa oyuncunun harcadığı enerjiye göre bir performans aritmetiği tasarlıyor ve tıpkı gerçekte de olduğu gibi oyuncu yorulduğunda çok verimli şutlar çekemiyor veya çok verimli pozisyonlar üretemiyor.

FIFA 2019’da ön plana çıkarmamız gereken en büyük etken ise kuracağımız taktik ile bireysel oyundan uzak takım oyununa ağırlık vermek. Çünkü yeteri kadar ve uygun pozisyonda pas yapmadığınız takdirde kolay top kaybı yaşanıyor ve takım ivmesini kaybettiğinde de pozisyon üretme konusunda güçlük çekebiliyorsunuz. FIFA 2019 aynı zamanda oynanan maç esnasında da oyuncuların psikolojilerini de fazlasıyla ön plana çıkarıyor. Mesela çok fazla pozisyona giren bir forvetiniz var ve girdiği her pozisyonu kaçırmış yada autla sonlanmış. Bu durumda oyuncunun morali bu yönde şekilleniyor ve girdiği pozisyonlarda yüksek ihtimalle mutlak gol şansı bile olsa golleri kaçırıyor. Bunun tam tersini de düşünebilirsiniz. Oyuncu girdiği tüm pozisyonları eğer verimli bir şekilde değerlendirirse, takımın ve oyuncunun gol atma ihtimali gittikçe yükseliyor. Bu da oyunda görüntüye verilen gerçeklik algısının yanında psikolojiye de önem verilmesi, aslında FIFA’nın yapımcılarının işini ne kadar ciddiye aldıklarının bir göstergesi.

Taktikler

FIFA 2019 serisinde kuracağınız taktikler verimli ve takımın düzeyine uygun olduğu takdirde kesinlikle sizi diğerlerinden ön plana çıkaracaktır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, fifa az bireysellik isteyen ve çok fazla takım oyununu ön plana çıkaran bir yapıya sahip. Bu konuda fifa içerisinde bulunan hangi takımların en iyi olduğu konusu aslına bakarsanız tam bir muamma. Çünkü çok iyi dizilimi ve uygun bir taktiği bulunan orta sınıf bir takım ile iyi bir kadrosu bulunmasına rağmen uygun bir taktiği bulunmayan üst düzey bir takımın karşılaşmasında sürpriz sonuçlar çıkabilir. Yani iyi dizilime sahip bir Leicester City ile Manchester City takımını yenmeniz çok da zor olmasa gerek. Bu biraz da sizin gerçekte oyunu iyi okuyan teknik adam gibi oyunu dikkatli okuma ve bunu takıma doğru düzeyde aktarma becerinize bağlı.

Oyunda antrenman modu da mevcut. İlerlemeli oyundan ziyade antrenman modunu şiddetle tavsiye ediyoruz. Çünkü fifa 2019’da gol atma taktikleri olarak biraz zorlayıcı bir düzeye sahip. Oyunda Juventus ile en iyi taktiğe bile sahip olsanız veya PSG ile en iyi dizilişe sahip olsanız, antrenman moduyla kendinizi yeteri kadar geliştiremediğiniz takdirde çok fazla gol kaçırma gibi ihtimalleri yüksek düzeyde barındıracaksınız. Tabi FIFA 2019 bu konuda geri kalmamış. Verdiği oyun seviyesini daha anlaşılır ve oynanabilir kılmak için de antrenman modunda türlü oyunlar karşımıza çıkıyor. Gerçekte de olduğu gibi oyuncu kontrollerini sağlayabilmek ve en iyi şut taktiğini öğrenebilmek için puanlı oyunları oyuna dahil etmiş durumdalar ve kendinizi bu kısma kaptırdığınızda normal oyun modunu dahi aramayacak duruma geliyorsunuz. Tabi oyun içerisinde frikik ve penaltı kullanımı gittikçe zorlaşmış durumda. Bu konuda yapacağınız antrenman, maç içerisinde penaltı veya frikik kazandığınızda bu size diğerlerinden daha fazla avantaj sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.