Spor

Futbolda Taban Girmek Ne Demek? Cezası Nedir?

Futbolda taban girmek nedir, ne demek ve ne anlama geliyor, cezası nedir? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca futbolda taban girmek konusundan söz edeceğiz.

Futbolda Taban Girmek Ne Demek?

Bir futbolcunun rakibine ayağını fazla kaldırarak müdahale etmesi anlamına gelir. Oyuncuların rakiplerini doğrudan sakatlayabilecek türden hareketler, genelde arkadan topuğa basma ya da kavala veya bileğe doğru sertçe vurma şeklinde olurken bu faullerin önemli bit kısmı tabanla yani kramponların tabanı ile olur. Kramponların altı dişli ve sert olduğu için yapılan faulün etkisi daha da şiddetlenir.

Son zamanlarda futbolda oyuncuyu doğrudan sakatlamaya yönelik taban girme hareketleri kırmızı kartla cezalandırılmaktadır. Hakemin gözünden kaçmışsa da VAR’dan gelen uyarılar neticesinde hakem kararını değiştirebilir.

Taban dalmak, içinde pek çok faulü de barındırır. Mesela çift dalma, arkadan müdahale, bileğe basma gibi hareketler de taban dalma faulleri arasında yer almaktadır. Son olarak 17 Ocak 2021 tarihinde oynanan Beşiktaş-Galatasaray maçında hakem Cüneyt Çakır, tehliklei bir şekilde taban kaldırdığı gerekçesiyle Galatasaraylı Diagne’yi kırmızı kartla cezalandırmıştır. Müdahale sert olmasa da kasıt da karta tabidir. Bu nedenle kırmızı kart, kurallara göre doğrudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi