Kontra-Atak Nedir?

Counter-attack, Konta-atak, ani atak ya da ani hücum. Futbolda takımların organize ya da beklenmeyen bir şekilde takım halinde veya tek kişiyle atağa kalkması durumudur. Kontra-atak takımların bir sistemi olabildiği gibi savunma amaçlı takımların özel maçlarda kullanabildiği bir tatktiktir.

Kontra-Atak Nasıl Yapılır?

Konta-atak, rakibin orta sahada ya da üçüncü bölgede (forvet) top kaptırması sonucu söz konusu takımın kısa ve seri paslarla veya tek uzun pasla rakip kaleye gitmesiyle gerçekleşebilir. Topu kapan futbolcunun ileride tek başına kaldığı senaryoda top sürmesi, ileride birkaç takım arkadaşı varsa da paslarla tehlikeli olmaya çalışması beklenir. Konta-atakta topu kapan takımın hızlı davranması, kademe (savunma) yerleşmeden gol bulmaya çalışması gerekmektedir. Aynı şekilde kaleci degajı ile de kontra-atak gerçekleşebilir.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda Crossing Nedir? Ne Demek?

Kontra-Atak Sisteminde Oynayan Takımların Genel Özellikleri

  • Oyunda dominant değillerdir
  • Sıklıkla savunmaya çekilirler (Ath. Madrid gibi)
  • Pas oyununu oynayamazlar (özellikle büyük takımlara karşı)
  • Daha düşük bir topa sahip olma oranıyla oynarlar 
  • Hızlı kanat, forvet ve orta saha oyuncuları vardır. (Riyad Mahrez, Griezmann ve Koke gibi)
  • Takım halinde savunma yaparlar

Kontra-Atak Sisteminde Oynayan Takımlar

2015-2016 Sezonu Leicester City

İngiltere Premier Lig’te evvelsi sene şampiyon olan Cladio Ranieri’li Leicester City, özellikle büyük takımlara karşı, kontra-atak sistemiyle oynamış ve sezonu lider bitirerek tarihinde ilk kez Premier Lig Şampiyonu olmuş ve Şampiyonlar Ligi’ne katılma hakkı kazanmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Defansif Oyun Kurucu Nedir? Görevleri Nelerdir?
2013-2014 Sezonu Atletico Madrid

La Liga’da 3 sezon önce şampiyonluğa ulaşan Diego Simeone ve Arda Turan’lı Atletico, yine güçlü takımlara karşı ve genelde de bu sistemle Barcelona’nın üzerinde şampiyonluğa uzanmıştır.

Yunanistan’ın 2004 Avrupa Şampiyonluğu 

Avrupa Şampiyonu olana kadarki tüm maçlarında konta-atak sistemiyle oynamaya ısrar eden ve sonucunda kupaya mucizevi bir şekilde ulaşan Yunanistan’ın başarısı sıkı bir konta-atak sistemiyle oynamasından kaynaklanıyordu.

İlginizi Çekebilir:  Şampiyonluk Averaja Kalırsa Ne Olur?
Real Madrid 2016-2017 Lig Şampiyonluğu ve Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu 

Sadece ligte ve Avrupa’da bu sezon şampiyon olmalarından farklı ve genel konta-atak sisteminden farklı olarak hem dominant hem de konta-atak sistemini üst düzey uygulayan Real Madrid, yarıştığı tüm kulvarda, rakiplerini silip süpürmesi hem pas oyunu hem de kontra-atak sistemini kusursuz uygulamasından kaynaklanmaktadır. Örnek bir kontra-atak;

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce