Spor

FIFA’da Stamina Ne Demek? Ne İşe Yarar?

FIFA’da stamina ne demek, FIFA’da stamina ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda PES ve FIFA ile ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca FIFA’da stamina kavramından söz edeceğiz.

FIFA’da Stamina Ne Demek?

Kelime, İngilizcede dayanma gücü, canlılık, güç, kuvvet anlamlarına gelmekle beraber FIFA terminolojisinde fiziksel hareketlere, ikili mücadelelere, süreklilik isteyen zorlamalara karşı dayanıklı olma durumuna denir. Bir oyuncu, maç esnasında fiziki sağlamlığı ile maçın belirli bir bölümünü götürebilir ancak bunu maçın tamamına yayamadığı taktirde stamina’sı yani dayanıklılığı azalır ve kısa süre sonra oyundan düşer.

Bir futbolcunun maçın başındaki hali ile sonundaki hali arasında elbette farklar olur ancak 60 ve 70’lerden sonra oyundan düşmeler başlıyorsa bu, kendi takımı adında tehlike çanlarının çalıyor olması anlamına gelir. Dayanıklılık sadece maçın belirli bir periyodunda değil tamamında olmalıdır. Aksi taktirde kondisyonu daha güçlü olan bir rakip takım bu zafiyeti sezdiği anda planını oyundan düşen futbolcular üzerine kurar.

Stamina, FIFA’da olduğu kadar Championship Manager ve Football Manager’da da önemli bir değerdir. Kondisyonun en önemli göstergelerinden biri olan stamina, diğer özellikler arasında belki de istikrar açısından en faydalı değerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.