Voleybolda Pasör Nerede Oynar?

Voleybolda Pasör Nerede Oynar, pasörün mevkisi nedir? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca voleybol oyununda pasörün nerede oynadığından söz edeceğiz.

Voleybolda Pasör Nerede Oynar?

Voleybolda pasör 3 numarada oynamaktadır. Pasörlerin asıl amacı smaçörlere pas atmaktır. Bu nedenle smaçörleri görebileceği en iyi noktada oynamaları gerekmektedir. Pasörler oyunu yöneten asıl oyunculardır. Pasörleri kötü bir pas atması smaçörlerin yorulmasına ve skor ihtimalinin zayıflamasına neden olacaktır. Smaçöre çok fazla iş düştüğünde takımın hücum etkisi azalmaktadır. Pasör bu durumda, sahanın arka kısmında yer aldığında oldukça, zorlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Mücadelenin Hakemlerine Büyük Reaksiyon Gösteren

Ancak 5-1 oyun sisteminde pasörler geri hatta oynamaktadır. Bu sistem sayesinde pasör hem savunma hem de pas atma görevlerini üstlenebilir. En çok yükün pasöre düştüğü bu sistemde güçlü bir pasör sayesinde oyun toparlanabilir ve arka arkaya sayılar kazanılması sağlanabilir. Pasörler çoğu oyunda 3 numarada oynamaktadır. Anca olası bir geriye düşme durumunda yer değiştirme şansları da vardır.

İlginizi Çekebilir:  Beşiktaş'a Acil Müdahale

Pasörler, takımlarının fiziksel ve mental açıdan en güçlü oyuncularıdır. Blok ve savunma konusunda da ortalama bir performansa sahiptir. Genelde önde 2 numaralı mevkide arkada ise 1 numaralı mevkide oynarlar. Pasör oyuncuların performansı oyunu kazanma noktasında ayrıca büyük önem taşır. Bu nedenle pasörlerin performansına bağlı olarak oyuncu değişiklikleri yapmak gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Çift Ön Libero Nedir? Nasıl Uygulanır? Örnekleri Nelerdir?Kaynak: A’dan Z’ye Voleybol, Mini Voleybol, Plaj Voleybolu Cep Kitabı s.30 (Fırat Üniversitesi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz