Voleybolda Libero Nedir? Nerede Oynar? Özellikleri?

Voleybolda libero nedir? Nerede oynar? Voleybol, son zamanlarda ülkemizde oldukça popüler bir oyun haline geldi. Bu durumda hiç şüphesiz Filenin Sultanları’nın büyük katkısı var. Fazla uzatmadan voleybolda liberonun tanımından ve görevlerinden söz etmek gerekir.

Bir voleybol takımında toplamda 6 kişi bulunmaktadır. Bu 6 oyuncunun hepsinin kendi alanında iyi olması sayesinde, voleybol takımının daha kolay bir biçimde oyunu kazanması da mümkün hale gelebilecektir. Özellikle de oyuncuların hepsinin görevlerini en iyi şekilde yapması gerektiğini de belirtmek gerekecektir. Bir takım oyunu olması sebebi ile, herkesin en üst düzeyde başarı sergilemesi büyük önem taşır. Bu oyuncular içerisinde yer alan ve üzerine pek çok sorumluluğun da düştüğü libero bu yazımızda sizlere tanıtılacaktır. En çok merak edilen sorular içerisinde yer alan libero nedir konusu ile başlayalım.

Voleybolda Libero Nedir? Kime Denir?

Libero diğer oyunculardan daha farklı bir şekilde, en arka kısımda yer alan ve oyunu yönlendiren bir oyuncudur. Bu oyuncunun diğer oyuncuların arkasında yer alması sayesinde, oyunda hakimiyeti de kolay bir şekilde sağlayabilmesi mümkün hale gelmektedir. Diğer oyuncular ile koordine kurması ile birlikte, oyunun takım ile kolay bir şekilde yönetilmesi sağlanır. Ayrıca orta oyuncularına da bu durumda büyük yük düşmektedir. Atılan tüm pasların hızlı bir şekilde geri çevrilmesi ile, takım lehine sayılar da elde edilebilecektir.

Libero Nerede Oynar?

Voleybol Libero Nedir
Voleybolda libero oyuncuları farklı renkte forma giyer

Libero nerede oynar başlığı da liberonun farklı bir oyuncu olması sebebi ile merak edilen konulardan birisi olarak görülür. Liberonun oynadığı alan en arka kısımdır. 5-1 sisteminde de arka bölümde yer alabilecek olan bu oyuncu, takımın savunma oyuncusu olarak da karşımıza çıkar. Savunma oyuncusu olması sebebi ile arka alanda manşet ile birlikte pas alabilirken, 3 metre kuralına da sadık kalmak zorundadır. Topu 3 metre içinde parmak pasla alamayacaktır. Ayrıca dikkat edilmesi bir diğer kural da liberonun takım içerisinde kolay bir şekilde ayırt edilebilmesi. Liberonun giymiş olduğu forma genel olarak takımın formalarından daha farklı bir renk ile görülür. Takımın giymiş olduğu formanın tam zıttı renkte forma giyebileceği gibi, karşı takımın forma renginde de forma giyebilecektir. Bu sayede diğer oyunculardan daha farklı bir görevi ve konumu olduğu da görülür. Ayrıca formasında L harfi de yer alır. Bu da onun liberodan farklı bir görevde yer alamayacağını gösterir.

Voleybolda Libero Nerede Oynar?

Voleybolda libero sahanın geri hattında oynamaktadır. Libero savunma oyuncusudur. Bu nedenle yalnızca sahanın arka bölümünde oynayabilir. Oynadığı asıl hat 6 numaradır. Liberolar diğer oyuncuların yerine oynayabilmektedir. Bunun için oyuncunun geri hat olarak bilinen arka sahada oynaması gerekmektedir. Libero eğer oyuncu 1 ya da 5 numarada oynuyorsa yerine geçer. Bu oyuncu değişikliği sınırsız olarak yapılır.

Voleybolda her servis sonrası yer değişikliği yapılmaktadır. Bu yer değişikliğinde liberonun ön sahaya geçmesi yasaktır. Bu nedenle yerine geçtiği oyuncu ön sahaya geçerken oyuncu değişikliği gerekmektedir. Libero ile her oyuncu değişikliğinde bir sayı beklemesi gerekmektedir. Sırası geldiğinde kendi hattından oynamaya devam edebilir.

Voleybolda Libero Özellikleri

Libero voleyboldaki en önemli savunma oyuncusudur. Topun takımdaki oyunculara ulaşmasını sağlamaktan sorumludur. Liberolar oyunda her zaman en zayıf defansın yerine kullanılmaktadır. Bu sayede kaçırılması muhtemel topların tutulması sağlanır. Libero genellikle yerden gelen ve karşılanması zor topları kurtarmaktadır. Bunun için el, ayak, kafa gibi vücudun tüm bölümleri kullanılabilir. Liberolar oldukça hızlı bir şekilde topun kendi sahalarına düşmesini engeller. Liberolar takım oyuncularından farklı renkte forma giyerler. Bu hem hakem hem de takımın oyuncuyu daha iyi görmesini sağlamak içindir. Liberoların servis, blok ve smaç yapmasına izin verilmemektedir. Bunlar dışında neredeyse her hareketi kullanabilirler. Ayrıca liberolar sadece 1, 6, 5 pozisyonlarında oynayabilmektedir. Sahanın ön bölümünde oynamaları kesinlikle yasaktır.

Voleybolla ilgili diğer yazılarımız için sitemizin ”Spor” kategorisini ziyaret edebilirsiniz. Daha detaylı bilgiler için Fırat Üniversitesi’nde yayınlanan ”şu” dosyayı inceleyebilirsiniz.

deneme bonusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.