Film: Serçelerin Şarkısı Hakkında Yorumum

Film Tahran dışında bir devekuşu çiftliğinde başlar. Amir devekuşu çiftliğinde çalışmaktadır, çalışma esnasında iş arkadaşlarından birinin ailesinin onu eve çağırdığını söyler ve hızla evine gider eve gittiğimde kızının işitme cihazının kuyuya düştüğünü öğrenir. Amir bu olaya çok üzülür, bu olaydan sonra Amir çocuklarla birlikte kuyuya girer ve işitme cihazının aramaya başlarlar. İşitme cihazını bulduklarında ise kullanılamaz hale gelmiştir, kızı taktığımda duyamamaktadır. Çaresiz bir şekilde tekrar işine döner. Gittiğinde ise devekuşlarından biri kaçar. Amir bunun üstüne devekuşunu aramaya başlar, devekuşu gibi görünmeye çalışır ve uçsuz bucaksız tepelerde devekuşunu aramaya başlar. Ama ne yazık ki bulamaz döndüğünde ise kovulduğunu öğrenir. Büyük bir çaresizlik içindedir çünkü kızının işitme cihazı için ve evini geçindirebilmek için o işe ihtiyacı vardır.

Kızının işitme cihazı için Tahran’a gider orada bir adamın motosikletine binmesi ile birlikte aslında motosiklet taşımacılığı yapabileceğini anlar, Tahran’da motosiklet taşımacılığı bir nevi taksicilik gibi bir meslektir. İşinden atılmış olan Amir artık Tahran’da motosiklet taşımacılığı yapmaya başlar adamlardan birinin fazla para vermesi üzerine Amir seslenir ama adam duymaz Amir parayı diğer cebine koyar eve gideceği zaman erik almaya karar verir diğer cebindeki fazla parayı hatırlayıp daha fazla erik alır ama yolda poşetin delinmesi sonucu fazladan aldığı eriklerin hepsi dereye gider yani kendi kazandığı parayla aldığı erikler de dökülür amirin oğlunun bir hayali vardır balığı yetiştirmek ve bunlara satmak bu olay bizlere oğlunun ne kadar umut dolu olduğunu göstermektedir amirin yaptığı birkaç hata ile aslında hayatını değiştirdiğinin farkında değildir.

Yani helal kazanamayan paranın kötü sonuçlar doğuracağını hak yemenin bizi hangi noktalara getirileceğini oldukça yalın anlatılmıştır filmde dikkatimi çeken bir başka olay ise İbrahim Tatlıses in çalmasıdır., film genel olarak Hollywood filmlerindeki kadar karmaşık ve kurgusal değildir günlük yaşamdaki gibi sade ve yalındır. Tasavvufi çok mesaj verilmektedir Aslında günlük hayatta indirgeyerek baktığımız olayların ne kadar önemli olduğuna vurgu yapılmaktadır yani bize basit gelen bir olayın bize hangi noktalara götürebileceğini belirtilmektedir Hollywood filmlerinde ki karmaşıklığı karşılık bizlere sade kısa ve öz bir film sunulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: