Finlandiya Cumhurbaşkanının Uçakta Çekilen Fotoğrafı

Finlandiya Cumhurbaşkanı’nın Türkiye ziyareti öncesinde uçakta çekilen bu fotoğraf, sosyal medyada oldukça fazla konuşuldu, hakkında çok şeyler yazıldı, çizildi. Burada tüm bu yazılan, çizilenlerin üstüne birkaç şey daha eklemek gerekir.

Finlandiya Cumhurbaşkanının uçağı öncelikle Türk Hava Yollarına ait bir uçak ve söz konusu cumhurbaşkanının oturduğu yer bir acil çıkış kapısı yanı. Üstelik bilet, ekonomi bileti.

Yani koskoca Finlandiya cumhurbaşkanının bindiği yer en ucuza alınan, bazı gösteriş budalası insanların almaktan imtina edeceği türden bir bilet yani.

Yabancı ülkelerin bürokratları inanın bizimkiler kadar değiller. Dünyanın hiçbir yerinde Türkiye’de olduğu kadar gösteriş yoktur, bürokrasi/diplomasi alanında.

Geçtiğimiz günlerde/haftalarda Tayyip Erdoğan’ın bir sözü vardı: İsraftan uzak durun, gösterişten kaçının diye. Fakat daha sonra söylediği çok önemli bir söz daha vardı: İsraftan tasarruf olmaz. Peki bu iki çıkışı yaptıktan sonra neler oldu? Emine Erdoğan’ın değeri 200.000 TL olan Hermes marka çantası ortaya çıktı.

Daha önce de Zafer Çağlayan’ın ultra lüks saati çok konuşulmuştu. Onun da suyu, Sarraf davasında anlaşıldı. Geçelim.

Yine geçtiğimiz günlerde karşıma çıkan bir videodan söz etmek istiyorum. Japonya Cumhurbaşkanının, konvoyu ve konvoyun ana yola karışırken korumların diğer sürücüleri nasıl durdurduğuna yönelik. Videoyu önce izleyelim.

Medeniyet öyle değil mi? Öyle. Medeniyete Meiji ile başlayanların medeniyette bizden önde olmaları şahsımı üzmüyor değil.

Daha önce de Almanya Cumhurbaşkanının geçtiğimiz seçimlerde çekilen şu fotoğrafı hala dün gibi akıllarda. Görseniz Almanya Cumhurbaşkanı ve eşi der misiniz?

Bakınız, Cumhurbaşkanı ve eşi oy atmak için sıra bekliyor. Bizimkiler sıra dinler mi? Onların çok daha mühim işleri var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir