Mizah

Kendim Ettim Kendim Buldum veya Kendim Seçtim Kendim Buldum

Kendim ettim kendim buldum. Bugünlerde bir kesme en çok dinletmek istediğim türküler listesinde birinci sırada yer alan kendim ettim kendim buldum türküsünü ilgili kitleye armağan etmek istiyorum. 

Kendim ettim kendim buldum, gül gibi sararıp soldum eyvah. 

Neden bu türkü? Bir nedeni elbet var. Malum 24 Haziran seçimlerinde Cumhur İttifakının %52 gibi bir oyla kazanmasının ardından Recep Tayyip Erdoğan yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı olmuş, tüm yetkileri elinde bulundurmaya hak kazanmıştı. Yani %52, HDP ile özdeşleşen “seni başkan yaptırmayacağız” sözüne karşılık “seni başkan yaptık reis” dediler. 

Reisin “ahdim olsun dolar düşecek” sözlerine, yeni Türkiye masallarına, 2023 hedeflerine saf niyetlerle inandılar. Atalarımız asırlar evvel bir söz etmiş: Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan bellidir. Ya da görünen köy kılavuz istemez. Veyahut da su akıyor gözün görüyor. 

Yani 400 milyarın üzerinde cari açığı olan ülkenin 2023 dış ticaret hedefi olan 500 milyar doları gerçekleştirme ihtimali var mı? Hoş biz dolar demedik TL dedik derler buna da inanan çıkar. Kaldı ki 2023 yılına kadar 500 milyar TL ihracat yapsak ancak 50 milyar dolar edecek. 

Neşet Ertaş’tan gelsin ama şöyle içten yanık yanık “kendim ettim kendim buldum”. Veya gelin biz bu türkünün sözleriyle oynayalım: Kendim seçtim kendim buldum. 

Bu arada “dolar artıyorsa artsın alışverişi biz dolarla mı yapıyoruz” diyenlere tuttuğu takımlarım FFP hariç tutarak neden yabancı oyuncu transferi yapamadıklarını düşünmelerini isterim. Kaliteli bir 10 numaraya para mı dayanır? 2-3 böyle transfer yapsalar hem kulübü kapatmak zorunda kalırlar hem de UEFA’dan en az 5 yıl men yerler. Bu sadece işin futbol ekonomisi kısmı. Gündelik hayata yansıyan yönlerinden bahsetmiyorum. 

Elinde sihirli değnek olmadığı sürece hiçbir bakan ve hiçbir kişinin bu enkaz ekonomiyi düzelteceğini sanmıyorum. Bu biraz da vizyon meselesi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi