Spor

FM’de Flair Ne Demek?

FM’de flair nedir, ne demek? Daha önceki yazılarımızda FM, PES, CM ve FIFA gibi oyunlarda kullanılan bazı kavram ve kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca Football Manager’daki flair kavramından söz edeceğiz.

FM’de Flair Ne Demek?

Flair kelimesi, İngilizcede yetenek, kabiliyet, seziş gibi anlamlara gelmekle beraber Football Manager terminolojisinde futbol zekası, topa sahipken beklenmedik işler (skor, pas, müdahale gibi) yapabilme yeteneğinin göstergesidir. Flair, özel oyuncuları betimlemek için de kullanılan bir kelimedir. Defans, orta saha ya da forvet fark etmeksizin bazı oyuncular, oyunun sıkıştığı anlarda takımına rahat nefes aldıran işler yapabilir.

Bazı oyuncular, özellikle günümüz futbolunun birer ”makine” haline getirdiği futbolcular kendilerine verilen koşu haritaları, kornerlerde alacağı pozisyon, ceza sahası dışındaki tercihleri gibi meselelerde teknik ekibin direktifleri ile hareket ederler. Ancak bu, söz konusu oyuncuların ”flair” özelliklerinin olmadığı anlamına gelmez. Örneğin elinizde bir Sergio Ramos varsa son dakika bir kafa golüyle Şampiyonlar Ligi’ni kazanabilir, Alisson Becker’iniz varsa son topla Şampiyonlar Ligi’ne gidebilir, Benzema’nız varsa hiç şans verilmeyen bir sezonda Şampiyonlar Ligi’nde finale kalabilirsiniz. Buna ek olarak flair özelliği olan bir oyuncunuz varsa bitiş düdüğüne kadar kaybetmiş sayılmazsınız. Bu da flair’i FM gibi oyunlarda önemli bir değer kılıyor.

kaynakça:

  • liverpoolfc.com, No.3 – Philippe Coutinho (Long-range league goals: 17), erişim tarihi: 6 Mayıs 2022 (görsel)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.