Spor

FM’de Off The Ball Ne Demek? Nasıl Oynanır?

Football Manager’da off the ball nedir ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda FM’deki önemli bazı yeteneklerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca FM’deki ”off the ball” kavramından söz edeceğiz.

FM’de Off The Ball Ne Demek?

Off the ball, Footbal Manager’da oyuncunun topsuz oyundaki becerisini gösteren bir değerdir. Buna göre bir oyuncu, topun olmadığı alanlarda ne kadar etkiliyse değer de o ölçüde yükselmektedir. Örneğin sahte koşular atma, ceza sahası içinde kendini unutturma, boşa çıkma, duvar olma, markajdan kurtulma, organize bir serbest vuruşta markaj uygulayan adamı kendisinden uzak tutma gibi özellikler ”off the ball”ın tanımı içerisindedir. Forvet oyuncuları için ise genelde boşa çıkma ya da boş koşularla kendisine alan açma gibi anlamlara gelir. Bir oyuncunun ”off the ball”u ne kadar yüksekse skoru değiştirme ihtimali de o kadar yüksektir.

Topsuz Oyun Nasıl Oynanır?

Topa sahip olmak, topun kontrolü noktasında çok büyük bir etkendir ancak topa sahip olmadan pozisyona girmek de önemli bir meziyettir. Örneğin forvet oyuncuları, top kendilerinde olmasa bile ”oyun”un gereği olarak rakip stoperi boş koşuları ile kendisine çeker, defans hattında oluşan boşluklardan yararlanan orta saha oyuncuları, bu topsuz oyun sayesinde rahatlıkla pozisyona girebilir. Aşağıda yer alan video üzerinden off the ball’un nasıl ve ne şekilde oynandığına dair daha açıklayıcı bir fikir edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi