Spor

FM’de Marking Ne Demek? Marking Değeri Nedir?

FM’de marking ne demek, ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda FM, PES ve FIFA’da yer alan bazı kavramlardan söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca Football Manager’da yer alan ”marking” kavramından söz edeceğiz.

FM’de Marking Ne Demek?

Football Manager’da marking, oyuncunun markaj yeteneğini, adam tutma becerisini gösteren bir değerdir. Buna göre değer ne kadar yüksek olursa oyuncunun markaj yeteneği de o kadar iyi olur. Marking özelliği genelde defansif orta sahalarda ve defans oyuncularında yüksektir. Bununla aynı doğrultuda hücum oyuncularında marking değeri düşük olmaktadır. Eğer defansif anlamda güçlü bir oyuncu istiyorsanız markaj değerinin de yüksek olmasına özen gösterin. Marking değeri, hücum oyuncularının yanı sıra 8 ve 10 numara veya kanat oyuncularında da düşük olabilir.

Futbolda defans oyuncularının en bariz özelliklerinden biri adam tutma yetenekleridir. Kendi sorumluluğuna verilen ya da bölgesindeki adamı takip etmede maharetli olması gereken stoper oyuncuları, nefesleri adeta söz konusu bu oyuncuların ensesinde hissettirir. Kolayca top alıp dağıtmalarını veya şut çekmelerini engellerler. Rakip takımda tehlikeli olan oyuncuya ise genelde takımın markaj özelliği en iyi olan oyuncuyu tutma görevi verilir. Bu defans oyuncusu, maç boyunca rakibine göre pozisyon alır.

görsel kaynaklar:

  • blog.playo.co, haber: Let Us Talk More About Man-Marking And Its Importance, eirşim tarihi: 7 Mayıs 2022
  • theresonlyoneball.wordpress.com, haber: Zonal Marking vs Man Marking, erişim tarihi: 7 Mayıs 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.