Spor

FM’de Natural Fitness Ne Demek?

FM’de natural fitness ne demek, ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda FIFA ve PES’te kullanılan bazı terimlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca natural fitness’tan söz edeceğiz.

FM’de Natural Fitness Ne Demek?

Football Manager’daki natural fitness, bir oyuncunun maç sonrasında ne kadar sürede iyileşebildiğinin göstergesi olan değerdir. Buna göre örneğin 20 kondisyona sahip bir oyuncu sezondaki tüm maçları kaldırabilirken 6-7 kondisyonundaki bir oyuncu sezonda birçok maçı kaçırabilir. Natural Fitness, ayrıca oyuncunun sakatlıklardan sonra ne kadar sürede toparlayabildiğini de göstermektedir. Eğer 18 natural fitness’a sahip bir oyuncunuz diz sakatlığı geçirmişse kısa sürede toparlayacaktır ancak 7-8 natural fitness’a sahip bir oyuncunuz burkulmalarda bile bazı maçları kaçırabilir. Bu nedenle kısıtlı bir bütçe ve kadronuz varsa natural fitness’ı iyi olan oyuncuları kullanmalı ya da almalısınız.

Futbolda her oyuncunun sakatlıkları atlatma seviyeleri birbirinden farklıdır. Kimi oyuncular ağır sakatlıkları bile kısa sürede atlatıp maçlara dahil olabilirken bazı oyuncular ufak sakatlanmalarda bile takımını birçok maçta eksik bırakabilir. Bu durum hiç kuşkusuz oyuncunun motivasyonu, fiziksel ve zihinsel durumu ile alakalıdır ancak profesyonel olarak futbolculuğu icra eden oyuncular, bunlara da dikkat etmek zorundalardır. Yediklerine, içtiklerine, gece hayatlarına, antrenman saatlerine ve saha dışındaki faaliyetlerine her zaman özen göstermelidirler.

kaynakça:

  • community.sigames.com, What is “natural fitness”?, erişim tarihi: 7 Mayıs 2022
  • hitclubfitness.com, Guide to increasing physical fitness in football effectively (Part 2), erişim tarihi: 7 Mayıs 2022 (görsel)
  • isspf.com, SOCCER CONDITIONING: FITNESS FOR FOOTBALL ATHLETES, erişim tarihi: 7 Mayıs 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.