Spor

Futbolda ”Kademe” Nedir? Kademe Anlayışı Ne Demek?

Futbolda kademe nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca futbolda kademe teriminden söz edeceğiz.

Futbolda ”Kademe” Nedir?

Kademe terimi futbolda ”savunma” ya da ”müdahale” gibi anlamlara gelir. Kademe kelimesi ile defans bloğundaki oyuncu ya da oyuncular kast edilir. Örneğin rakip oyuncuyu karşılayan defans oyuncusu kademedir. Spikerler bu durumda ”kademede X kişisi” ya da ”son anda kademede X” gibi ifadeler kullanır. Kademe aynı zamanda bir futbolcunun olması gereken yerde başka bir futbolcunun. onun yerini doldurması anlamına da gelir. Bu bakımından komplike bir anlama sahiptir ancak genel anlamda bir mevkinin yerini alma ya da müdahalede bulunma anlamına gelir.

Kademe bu bakımdan defans hattındaki kişiyi ya da kişinin yaptığı müdahaleyi anlatır. Oyuncu defans hattında rakip oyuncuyu karşılıyorsa ”kademede karşılamak” terim kullanılır. Eğer oyuncu müdahalede bulunmuşsa ”kademeye girmek” terimi kullanılır. Ancak kademe sadece defans oyuncuları için kullanılmaz. Örneğin defans oyuncusunun olması gerektiği yerde müdahaleyi yapan kişi orta saha oyuncusu ise bu oyuncu spiker klişesi ile ”ters kademe” yapar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.