Franz Babinger Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Franz Babinger (15 Ocak 1891 – 23 Haziran 1967), Osmanlı tarihi konusunda çalışmalarıyla ünlü Alman tarihçi ve dilci.

Franz Babinger, 15 Ocak 1891 yılında dünyaya gelen Alman tarihçi ve dil bilimci. Özellikle Osmanlı Devleti tarihi üzerine yaptığı çalışmaları ile ünlü olan bilim adamı Babinger, 23 Haziran 1967 yılında Arnavutluk’ta hayatını kaybetti. Osmanlı Devleti’nin Kuruluş Dönemi hakkında aydınlatıcı bilgiler veren ve bu dönem hakkında farklı görüşler öne süren Franz Babinger, çeşitli üniversitelerde eğitim almış ve uzmanlık alanı olarak Türk tarihi ve kültürünü belirleyen Franz Babinger, bu alanda pek kıymetli eserler verdi. 

1891 yılında Osmanlı Devleti’nin yıkılmasına kısa bir süre kala Almanya’da doğan Franz Babinger, yükseköğrenimini Würzburg ve Münih’te tarih ve İslam sanatı üzerine yaptı. Franz Babinger, Hindoloji ve Sami dilleri üzerine yaptığı çalışmalardan oluşan doktorasını tamamladıktan sonra aynı yıl 1914’de gönüllü olarak İstanbul’a geldi ve buradaki Alman karargahında çalışmaya başladı. 

Çanakkale, Kafkasya ve Galiçya cephelerinde bulunan Franz Babinger ayrıca Filistin’de Cevat Paşa’nın kurmay heyetinde de görev aldı. 30 Ekim 1918’de savaşın hem Almanlar hem de Osmanlılar aleyhine sonuçlanmasının ardından Almanya’ya dönen Franz Babinger, Berlin Üniversite’sinde İslami Bilimler Doçenti olmuş daha sonra da profesör olmuştur. 

Naziler döneminde görevinden uzaklaştırılan Franz Babinger, Almanya’dan ayrıldı ve birkaç ay Bükreş Üniversite’sinde konuk profesör olarak kariyerine devam etti. Bir dönem Osmanlı Devleti’nde Boğdan eyaletinin başkenti olan, şu anda Romanya’nın kuzeydoğusunda bulunan Yaş’ta 1947 yılına kadar Türkoloji Enstitüsü’nde görev yaptı. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Almanya’ya dönen Franz Babinger, Münih Üniversitesi’nde Yakındoğu Tarihi ve Türkoloji profesörlüğü görevinde bulundu. 

Franz Babinger’in çalışmaları daha çok Türk Tarihi ve Türk dili üzerineydi. Babinger’in 15. Yüzyıl ve 16. Yüzyılda İstanbul’u konu edinen resimler ve ressamları üzerine yazdığı sanat tarihi kitapları meşhurdur. Ayrıca İslam Ansiklopedisi’nde Türkler ile ilgili birçok konu ve madde, Babinger’in kaleminden çıkmıştır. Babinger’in yazdığı makalelerin 83’ü Güneydoğu Avrupa Derneği tarafından üç cilt halinde 1962, 1966 ve 1976 tarihlerinde basılmıştır. 

Eserleri 

1. Mehmed der Eroberer und seine Zeit, 1953 (Fatih Sultan Mehmed ve Zamanı),Oğlak Bilimsel Kitaplar, 2002

İlginizi Çekebilir:  Habertürk Muhabiri Fevzi Çakır Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında?

2. Stambuler Buchwesen im 18. Jahrhundert, 1919 (18. Yüzyılda İstanbul’da Kitapçılık)

3. Schejch Bedreddin, 1921 (Şeyh Bedrettin)

Die Frühosmanischen Jahrbücher des Urudsch

4. 1925 (Oruç’un Erken Osmanlı Dönemi Vakayinameleri)

5. Die Geschichtsschreiber der Osmanen und ihre Werke, 1917 (Osmanlı Tarih Yazarları ve Eserleri) , Ankara, 1982

İlginizi Çekebilir:  Nisa Sofiya Aksongur Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında? Boyu? Oynadığı Diziler?

6. Ewlija Tschelebi’s Reisewege in Kleinasien, 1939 (Evliya Çelebi’nin Küçükasya’daki Gezi Yolları)

7. Rumelische Streifen, 1937 (Rumeli Akınları)

8. Vier Bauvorschlaege Lianardo da Vinci’s an Sultan Bajezid II, 1952 (Sultan Bayezid’e Leonardo da Vinci’nin Proje Teklifi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz