Deli Deliyi Görünce Çomağını Saklar Ne Demek?

Atasözü ve deyimler külliyatımızın en nadide örneklerinden biri olan “deli deliyi görüne çomağını saklar” deyimi, özünde pek çok anlama gelen bir deyimdir. Peki “deli deliyi görünce çomağını saklar” deyimi ne anlama geliyor? Deli deliyi görünce çomağını saklar ne demek? İşte kısaca deli deliyi görünce çomağını saklar deyimi.

Deli deliyi görünce çomağını saklar deyimi, genelde psikopat veya davranışlarında aksilik ve bozukluk olan bireylerin kendi özelliklerine yakın birilerini görünce geri adım atmalarını konu edinen bir deyimdir.

Deyimde esasen kast edilen şey, insanların kendilerine benzeyen başka insanlara karşı özelliklerini sergileyememesidir.

İnsan, ne olduğunu ya da bazı durumlar karşısında neler yapabileceğini biliyordur. Kendisi gibi başka bir insanla karşılaştığında ise geri azım atar, çomağını saklar.

Bir anlamda “dinsizin hakkından imansız gelir” atasözü ile eş anlamlı olan “deli deliyi görünce çomağını saklar” sözü, kişinin aslında sanıldığı kadar tehlikeli olmadığını, asabiyetinin sınırları karşıdaki insanı görene kadar olduğunu anlatması bakımından da önem taşıyor.

Örneğin taksici ve minibüsçüler. Normalde her ikisi de kendi içlerinde değerlendirildiği zaman, uğraşılmak istemeyen, bela ve magandalığa eğilimli tiplerdir. Fakat taksici ve minibüsçünün bir olayda karşı karşıya geldiğini düşündüğünüzde ikisi de tabiri caizse “atar” yapıp birbirlerinin üzerine gitmeyecektir. Bu durumda delilerden biri çomağını saklayacak diğeri de deliliğini gösterecektir.

Gündelik hayatta da bunun örneklerini fazlaca görmek mümkün. Deli, kendince her zaman delidir; kendisi gibi başka bir deli görene kadar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir