Frene Basınca Kazıma Sürtme Sesi Neden Olur?

Aracınızın gidişiyle ilgilenmekten çok duruşuyla ilgilenmeniz gerekir. Bu sizin can güvenliğiniz için en önemli husustur. Genelde araçlara modifiye, tamirat olarak akla ilk performans artışı gelir. Hiç güvenlik artışı güvenlik paketi attırdım diyen kullanıcı duydunuz mu? Kulağa biraz ilginç gelse de hele ki yüksek hızlarda geri dönülmez sonuçlarla karşılaşmamak için fren sisteminin en önemli parçası olan balata bakımı ve zamanında gerekiyor ise değişimi fazlasıyla önemlidir. Balatalardan ıslık sesi ötme sesi geldiği gibi biraz garip olmakla beraber bir diğer ses kullanıcıları rahatsız edebilmektedir: kazıma, sürtünme, sürtme sesi. 

İlginizi Çekebilir:  Scania Emisyon Arızası Nedir? Nasıl Çözülür?

Balata sürtme sesi frene bastığınız vakit geliyorsa büyük ihtimalle fren balatalarınızın bittiğini işaret eder. Aynı şekilde kazıma sesi de balatalardan çıkıyorsa aynı sebepten dolayı olmak ihtimali yüksektir.

Balata sürtme sesi frene basmadan düşük hızlarda geliyor veya frene hafif dokunsanız dahi bu sesleri duyuyorsanız, bu fren disklerinizde bir yamukluğun işareti de olabilir. Serviste kontroller yapılırken bu konu hakkında sorun yaşadığınızı net olarak belirtin ve bu fren sistemi donanımını baştan aşağı kontrol ettirin.

İlginizi Çekebilir:  Yağ Lambası Neden Yanar? Çözümü Nedir?

Kazıma sesi ve sürtme sesi genellikle aynı problemlerin habercisi olduğundan aynı araçtan bazen bir bazen diğer şekilde sesler çıkabilir. Eğer buna çözüm bulmazdanız biten balata fren disklerine sürteceğinden size çok daha yüksek maliyetler çıkaracaktır. Ayrıca fren mesafeniz de bir hayli uzayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Clio, Symbol, Megane Korna Nerede? Stepne Nasıl Sökülür?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara