Biyografi

Fuat Oktay Kimdir? Nerelidir? Hayatı ve Kariyeri

Türk Hava Yolları Teknik AŞ. Yönetim Kurulu Üyeliği ve Türk Telekom AŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerini sürdürmekte olan Fuat Oktay’ın Başkan Erdoğan’ın tek danışmanı olduğu yönünde çıkan haberlerin ardından kendisi hakkında merak edilen sorular da çeşitli kanallar aracılığıyla sorulmaya başlandı. Peki Fuat Oktay kimdir? Nerelidir? Ne İş Yapıyor? Memleketi neresi? İşte Fuat Oktay hakkında bilinmesi gerekenler. 

Bugün açıklanan yeni kabineye göre Fuat Oktay, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın tek danışmanı olmuştur. Evli ve üç çocuk babası olan Oktay, çok iyi derecede İngilizce bilmektedir. 

Fuat Oktay Kimdir? 

Fuat Oktay, 1964 senesinde Yozgat’ın  Çekerek ilçesinde dünyaya gelen Oktay, 1985 senesinde Çukurova Üniversitesi’nin İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra, aynı üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1990 senesinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin otomotiv sektörünün merkezi konumundaki Detroit’te bulunan Wayne State Üniversitesi’nden işletme ve imalat mühendisliği alanlarında yüksek lisans yapan Oktay, öte yandan endüstri mühendisliği bölümünde ise doktora derecelerini aldı. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunduğu süre zarfında otomotiv ve bilişim alanlarında uzmanlaştı, bilgisini geliştirdi. 

2000’li yılların başında Türkiye’de patlak veren ekonomik krizde işletmeler bazında kriz yönetimi konusunda ihtisas yapan Fuat Oktay, öte yandan Beykent Üniversitesi’nde İşletme Bölüm Başkanlığı ve Dekan Yardımcılığı yaptı.

Gerek kamu kurumlarında gerekse özel kuruluşlarda birçok kuruma danışmanlık hizmeti veren Fuat Oktay, söz konusu bu kurumların bazılarında Genel Müdür, Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyeliği gibi çeşitli görevlerde bulundu. 

2008 ile 2012 yılları arasında havacılık sektöründe yoğunlaşan Fuat Oktay, Türk Hava Yolları (THY) bünyesinde sırasıyla şu görevlerde bulundu: 

• Stratejik Planlama ve İş Geliştirme

• Üretim Planlaması ve Bilgi Teknolojileri

• Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı 

Bu dönemde THY bünyesinde birtakım ortak girişim projelerini hayata geçiren Fuat Oktay, DEİK, Türk-İngiliz, Türk-Alman ve Türk- İspanyol İş Konseyleri Yürütme Kurulu üyeliklerinde de bulunmuştur. 

2012 ile 2016 tarihleri arasında Başbakanlık AFAD Başkanlığı görevini yürüten Fuat Oktay, çeşitli alanlarda uzmanlaştığı kriz ve risk yönetimi alanlarını, afet ve acil durum yönetimi konularında etkin bir şekilde uyguladı ve pek çok uluslararası kuruluş ile iş birliği içerisinde olduğu ve birikimlerine dayanan çalışmalarını Türkiye Cumhuriyeti adına koordine etti.

Fuat Oktay, 19 Haziran 2016 tarihinden bu yana Başbakanlık Müsteşarlığı görevini yürütmektedir. 15 Temmuz Darbe Girişiminden sonra başlatılan sürece müdahil olmuş ve süreci takip eden dönemde Suriye sınırında bulunan mevcut terör tehditlerine karşı yürütülen Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Operasyonları esnasında kurumlar arasında irtibatı sağlamış ve koordinasyon görevini üstlenmiştir. Yine söz konusu dönemde kamu hizmetlerinde dijital dönüşüm hamleleri gibi pek çok çalışmada etkin olarak görev almıştır. 

Fuat Oktay,  Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.(TAI) yönetim kurulu üyeliğinde de görev almıştır. Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. yönetim kurulu üyeliği ve Türk Telekom A.Ş. yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevlerini sürdürmekte olan Fuat Oktay anadili seviyesinde İngilizce bilmektedir. Oktay ayrıca evli ve 3 çocuk babasıdır.

Zehra Zümrüt Selçuk Kimdir? Nerelidir? Hayatı ve Kariyeri

Ziya Selçuk Kimdir? Nerelidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds