Futbolda 2 Numara Nedir? Nerede Oynar?

Futbolda 2 numara nedir, nerede oynar? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca futbolda 2 numara ve mevkisinden söz edeceğiz.

Futbolda 2 Numara Nedir?

Genelde savunmanın ortasında, defansın bel kemiği olarak nitelendirilen stoper mevkisinde bazen de beklerde görev yapan oyunculara 2 numara denilmektedir. Savunmacı olan 2 numaralar, genelde 4 numara ile beraber oynar ve tandemi oluştururlar. Kesin olarak 2 numara giyen oyuncular defansın ortasında oynar diyemeyiz ancak genelde bu kural böyledir. Forma numarası küçük olandan büyük olana doğru gidildiğinde;

  • 1: Kaleci
  • 2: Stoper
  • 3: Bek/Defansif Orta Saha
  • 4: Stoper
  • 5: Bek/Defansif Orta Saha
İlginizi Çekebilir:  Futbolda Bek (Sağ Bek-Sol Bek) Nedir?

Şeklinde ilerlemektedir. Ancak zaman zaman 3 ya da 4 numaralar da orta sahada oynamaktadır. Ancak bu oyuncular genel olarak defans yönü kuvvetli oyunculardan oluşmaktadır. Örneğin Galatasaray’da Felipe Melo ve bir dönem Barselona forması giyen Ivan Rakitic gibi oyuncular 3-4 numaralı formaları ile özdeşleşmişlerdir. Öte yandan bekler ise 23, 18, 77, 13 gibi forma numaralarını tercih etmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi