Futbolda Fikstür Avantajı Ne Demek? Fikstür Avantajı Kimde?

Futbolda fikstür avantajı nedir, ne demek? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca fikstür avantajından ve ne demek olduğundan söz edeceğiz.

Futbolda Fikstür Avantajı Ne Demek?

Futbolda takımların ilerleyen haftalarda hangi rakiplerle maç yapacağını gösteren takvime ”fikstür” denir. Fikstür avantajı ise takımların fikstürde görece kolay takımlarla karşılaşması, takviminin rahat olması anlamına gelir. Özellikle yoğun takvime sahip olan takımlarda fikstür avantajı oldukça önemlidir.

Örneğin deplasmanda Şampiyonlar Ligi maçına çıkan Fenerbahçe’nin deplasmanda Sivasspor ile karşılaşması, sonra da içerde Galatasaray derbisine çıkması fikstür zorluğunu gösterir. Ancak lig şampiyonluğu yarışında Avrupa maçları olmayan Beşiktaş’ın hem içeride hem de deplasmanda nispeten kolay takımlarla karşılaşması fikstür avantajının kolay olduğu anlamına gelir.

Fikstür avantajı, takımların başarılarında ve form grafiklerinde oldukça önemlidir. Çünkü takımlar her ne kadar bireysel veya takım olarak iyi bir performans sağlasa da geniş rotasyonlu bir kadro, fikstür yoğunluğunda takımlara büyük kolaylıklar sağlar. Bu nedenle takımların kadro mühendisliğinde rotasyona da önem vermek zorundadırlar.

Görsel kaynak: instagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle