Spor

Futbolda Alan Parselizasyonu Nedir?

Futbolda alan parselizasyonu nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca futbolda alan parselizasyonundan söz edeceğiz.

Futbolda Alan Parselizasyonu Nedir?

Oyuncuların, sahayı bölümlere ayırarak bu bölgeleri savunması, bu bölgelerdeki rakip oyuncuları markaj altında tutması veya bu bölgelerden hücum etmesi anlamlarına gelir. Sahanın matematiksel olarak parçalara ayrılmasına alan parselizasyonu denir. Bu sayede defansın sadece 3-4 ya da 5 kişinin simetrik olarak sahaya konumlanması ya da orta sahanın bu mevkide görev yapan oyuncular tarafından bölümlenmesi sağlanmayacak saha kesin sınırları olan bir alanmış gibi futbolcular tarafından paylaşılacak.

Alan parselizasyonu kavramı özellikle Abdullah Avcı ve Ömer Üründül gibi isimler tarafından sıklıkla dile getirilse de ne uygulanma ne de buna bağlık taktik geliştirme bakımından ligimizde karşılığı olan bir kavramdır. Bunun yanı sıra half-space, bloklar arası boşluk, kanatlar arası diyagonal pas gibi marjinal ifade ve söylemlerin futbolu daha teknik bir hale getirmediğini de belirtmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.