Futbolda İsabetli Orta Nedir? Nasıl Yapılır? Taktikleri?

Futbolda İsabetli orta nedir, futbolda isabetli orta ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca isabetli orta kavramından söz edeceğiz.

Futbolda İsabetli Orta Nedir?

Futbolda bir oyuncunun kanatlardan, kornerlerden ya da sahanın çeşitli yerlerinden ceza sahasına doğru açtığı ortaların takım arkadaşına isabet etmesi anlamına gelir. İsabetli orta, açılan bir ortanın isabetsiz olmaması, topun oyuncunun takım arkadaşlarından birine herhangi bir şekilde ulaşması anlamına gelir. Kanatlar, ortaların en çok yapıldığı bölgeler olduğundan bu bölgelerden yapılan ortalar daha tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenden dolayı orta yapan oyuncunun topun gerçek anlamda değerini bilmesi gerekmektedir.

Futbolda İsabetli Orta Nedir

Kanatlardan orta açmak, bir takımın en temel taktiği olabilir. Bunda herhangi bir sorun yoktur ancak kanada yığılan oyunlarda bazı problemler ortaya çıkıyor. Bu problemlerden bazıları:

  • Rakip takımın önlem alması kolaylaşır.
  • Orta yapacak oyuncunun teknik olması gerekir.
  • Ortaya kafa yapacak nitelikte bir santrfora ihtiyaç vardır.

Orta yapacak olan kanat ya da bek oyuncusu, yarış atı misali çizgi koşusu yapıp aut çizgisine yakın yerlerden açtığı klişe ortaların rakip takım için bir tehlike yaratmayacağı açık. Fenerbahçe’deki ikinci döneminde Caner Erkin, Şenol Güneş’in Beşiktaş’ındaki Quaresma, Galatasaray’ın son yıllardaki marazlı parçası Ömer Bayram ve türevleri oyuncular ve bu oyuncuların mantığıyla isabetli orta olsa bile istikrar sağlanamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.