Spor

Futbolda Sahte Koşu Nedir? Nasıl Yapılır?

Sahte koşu nedir, nasıl yapılır, sahne koşu neden önemlidir? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili bazı kavramlardan ve terimlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca sahte koşu kavramından söz edeceğiz.

Sahte Koşu Nedir?

Futbolda forvet oyuncularının defansın arkasına doğru yaptıkları ve rakip defans oyuncularının kademe hatası yaparak boşluklar bırakmasını amaçladıkları koşudur. Sahte koşular ayrıca rakip defans oyuncusunun markajını da beraberinde getirdiğinden hücum eden takıma ekstra boşluklar kazandırır. Örneğin defansın arkasına sahte koşu atan bir 9 numara, rakip defans oyuncusunu da peşinden getireceği için takım arkadaşına defans bloğunda boşluklar kazandıracak ve bu sayede takımına önemli bir pozisyon yaratabilecektir.

Sahte koşular sadece forvet oyuncuları tarafından değil orta saha oyuncuları tarafından da yapılabilir Örneğin göbekten defans bloğunun ortasına doğru bir sahte koşu atan futbolcu en aşağıda bir rakip defans oyuncusuyla beraber koşu atacağı için arkasından gelen bir oyuncuya alan açabilir. Öte yandan sahte koşu atan bir orta saha, pozisyonunu terk edeceği ve takım diziliş kurgusunu kaybedeceği için kontra ataklarda ekstra bir zorluk yaşayacaktır.

Bunların dışında sahte koşu sırasında topu ayağında tutan kişinin de bunun bilincinde olması gerekir. Çünkü sahte koşu atan futbolcular genelde ofsayt kaygısına düşmezler. Bu nedenle pası atacak olan kişi, takım arkadaşının sahte koşu yaptığının farkında olmalı ve pas opsiyonlarını çevre kontrolünü de ona göre yaparak düşünmelidir.

fotoğraf:

  • Andy Rain/EPA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.