Spor

Futbolda Çapa Nedir? Ne Demek?

Futbolda çapa nedir, ne demek? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca futbolda çapa kavramından söz edeceğiz.

Futbolda Çapa Nedir?

  • 6 numara oyuncusu.

Futbolda genelde orta sahanın gerisinde görev yapan, 6 numara da diyebileceğimiz bölgede görev yapan oyunculardır. Yani top kesen, defansif özellikleri güçlü, müdahaleleri doğru ve yerinde olan, takımı dengeleyen oyunculara çapa denir.

Çapa ya da ahtapot da denilen bu oyuncular, orta sahanın gerisinde topu defanstan alan ve ileri bölgelere taşıyan oyunculardır. Geçiş oyununu çok iyi yapmaları gereken bu oyuncular, takımı defans halinden hücuma anında taşıyabilir. Takımının savunma anlamında direncini artırmakla kalmaz, gerek hava toplarında gerekse ikinci bölgede top çevirmesinde büyük katkılar sağlar.

Günümüzde ön libero, 6 numara, kesici olarak da adlandırılan bu futbolcular kendilerine her dizilişte yer bulabilirler. Mesela;

  • 4-4-2: Dörtlü orta saha kurgusunun ortasında ya da 8 numaranın çapraz gerisinde
  • 4-2-3-1: Göbekteki iki futbolcudan biri 8 diğeri 6 numaradır.
  • 4-3-3: Üçlü orta saha kurgusunda ortada tek kalan kişi. Barselona’da Sergio Busquets, Xavi ve Iniesta gibi.
  • 4-1-4-1: Defansın hemen önündeki tek orta saha.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi günümüz futbolunun vazgeçilmez mevkilerinden biri olan ön libero yani 6 numara mevkisi çapa olarak da adlandırılır. Beşiktaş’ta forma giyen Atiba Hutchinson, bir dönem Galatasaray’da forma giyen Felipe Melo, bir dönem Fenerbahçe’de ve milli takımda forma giymiş Mehmet Aurellio örnek çapa futbolculardan bazılarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds