Spor

Futbolda First Touch Nedir? Nasıl Yapılır? Neden Önemlidir?

Futbolda first touch nedir, neye denir? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca futbolda ”first touch” teriminden söz edeceğiz.

Futbolda First Touch Nedir?

Oyuncunun topa ilk dokunması, ”first touch” olarak nitelendirilir. Futbolcunun yerden ya da yukarıdan gelen topu tek hamlede kontrol etmesi anlamına gelen ”first touch” terimi, topu durdurmak veya pas atacak şekilde yumuşatmaktır. Futbolculara büyük bir avantaj sağlayan first touch yeteneği, oyuncuların pas ve şut kalitesini de büyük oranda etkiler. Örneğin first touch yeteneği düşük olan bir oyuncu, pres yediği sırada istediği pası istediği yere atmakta zorlanır. Bunun yanı sıra yine bu oyuncu top kendisine geldiğinde topu istediği gibi kontrol edemezse şutları da bu ölçüde zayıf olacaktır. Bu nedenden dolayı first touch, futbolun en temel becerileri arasında yer almaktadır.

Nasıl Yapılır?

First touch, sert paslarda ya da zor pozisyonlarda futbolcu ne kadar yetenekli olursa olsun zordur ancak bu zor pozisyonlarda first touch’ı kuvvetli olan oyuncu her zaman için fark yaratır. Topu yumuşatmak ya da yavaşça önüne (veya istediği yere) indirmek için ayaklar, göğüs, diz, kafa hatta sırt bile kullanılabilir. Ancak doğru pozisyonda doğru tercihlerle yapılması gerekir. Örneğin estetik first touch’lar haricinde hangi ayağın kullanıldığına bağlı olarak (çünkü güçlü ayak her zaman odur) kontroller sağlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds