Futbolda Çapraz Koşu Nedir? Nasıl Yapılır?

Futbolda çapraz koşu nedir, nasıl yapılır? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca futbolda çapraz koşunun ne olduğundan ve nasıl yapıldığından söz edeceğiz.

Futbolda Çapraz Koşu Nedir? Ne Demek?

Futbolda oyun içerisinde topsuz yapılan koşulara denmektedir. Özellikle rakip forvet oyuncularının defansın arkasına ya da defans hattına paralel olarak yapılan koşulardır. Çapraz koşularla defansın arkasında boşluklar kalır ve bu boşlukları rakip takım diğer oyuncuları ile doldurmaya çalışır. Çapraz koşularda golü atan kişi kadar koşuyu yapan kişinin de payı büyüktür.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda WF LWF ve RWF Nedir? Hangi Mevkide Oynar?

Çapraz Koşu Nasıl Yapılır?

Çapraz koşular, topsuz oyunun bir parçası olduğu için daha fazla dikkat etmek gerekmektedir. Çapraz koşuyu yapan kişi, rakibin stoperlerinden birini ya da ikisini yaptığı çapraz koşu ile iç tarafa doğru çeker. Burada asıl önemli olan çapraz koşuyu takip eden diğer oyuncudur. Arkada takip eden oyuncu, çapraz koşuyu yapan oyuncuyu değil topu takip etmeli ve boşalan alana doğru koşu yapması gerekir. Nitekim çapraz koşuyu yapan oyuncu hücum bölgesinde rakibin boş alanlar bırakmasını sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Dikişleri Alındı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara