Futbolda Demarke Ne Demek?

Demarke ne demek? Demarke nedir? Demarke neye denir? Futbolda adını sıkça duyduğumuz demarke ne anlama geliyor? 

Demarke Ne Demek? 

Demarke, markaj altında olmayan, bağımsız anlamlarına geliyor. Futbolda ise bir futbolcunun diğer bir futbolcu veya futbolcular tarafından markaj altında olmaması, müsait ve boş olması anlamlarına gelir. 

Demarke pozisyon ise futbolda oyuncunun şut veya pas halinde markaj altında olmaması, müsait pozisyonda olmasıdır. 

Demarke pozisyonda topu ağlara gönderdi, demarke pozisyonda kafayı vurdu, demarke pozisyonda topu dışarı attı gibi cümle içinde kullanımları da hayli fazladır. 

Genellikle spikerler tarafından sıkça dile getirilen bu terim, kısaca markaj altında olmayan, bağımsız anlamlarına gelmektedir. 

Demarke terimini futbolseverler bir başka yerden de hatırlayacaktır: Demarke Sports 

Twitter’da spor haberleri ve maçlar hakkında bilgiler veren ve takipçi sayısı 900.000’e yaklaşan Demarke Sportsun da açıklamasında “markaj altında olmayan, bağımsız” ifadesi yer alır. 

Müsait pozisyonda topu dışarı attı, bomboş pozisyonda topu ağlara gönderemedi, arka tarafta bomboş kaldı ve topu ağlara gönderdi gibi cümlelerde oyuncular, demarke pozisyondadır ve kaleciyle karşı karşıyadırlar. 

Örneğin bu videoda demarke pozisyonda zor olanı başarıp gol atmayı başaramayan onlarca futbolcu göreceksiniz. Kaleye sadece birkaç metre kala üstten auta atanlar, direğe nişanlayanlar veya bir şekilde ”taca” bile atanlar var. Demarke pozisyonda zor olanı başarıp topu dışarı atan ”yetenek” abidelerini bu videoda bolca bulabilirsiniz. İyi seyirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle