Spor

Futbolda Üçlü Savunma Sistemi Nedir? 3’lü Savunma Sistemi Nasıl Yapılır?

Futbolda üçlü savunma sistemi nedir, 3’lü savunma sistemi nasıl yapılır? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından ve özel terimlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca futbolda üçlü savunma sisteminden ve nasıl yapıldığından söz edeceğiz. 

Üçlü Savunma Sistemi Nedir? 

Futbolda üç asıl stoperden oluşan savunma sistemidir. Defans bloğu üç stoperden oluşur ve sağ ve sol stoperler nadiren atağa çıkarlar. Defans bloğunun önünde dörtlü ya da beşli orta saha bloğu yer alır. Kanatlardaki orta saha oyuncuları rakibin kontra ataklarında ya da savunmanın bunaldığı anlarda bek pozisyonuna geçerler. 

Beksiz bir oyun sistemi olan üçlü savunmada orta sahanın kanatlarında oynayan oyunculara çok iş düşer. Kanat oyuncuları oyunun akışına göre zaman zaman bek olarak da oynarlar. Zayıf takımlar güçlü rakipleri karşısında 3-5-2 görünümünde bir 5-4-1 ya da 5-3-2 ya da 5-4-1 oynarlar. Beşli orta sahanın kanatlarında görev yapan oyuncular gerçek bir kanat oyuncusu gibi oynamazlar ve sol ve sağ stoperlere yakın oynayarak defans ağırlıklı bir oyun ortaya koyarlar. 

Inter’in defans bloğu tam olarak yukarıda anlatılanlara örnektir. Skriniar, S. de Vrij ve Kolarov üçlü savunmadır. Önlerindeki dörtlü orta sahanın sağında ve solunda görev yapan Ashley Young ve Achraf Hakimi ise oyun savunmaya döndüğünde bek pozisyonuna geçerler. Vidal de orta sahanın ortasına yerleşir. Böylece taktik 3-4-1-2’den 5-3-2’ye döner. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds