Spor

PES’te ”Agility” Ne Demek? Ne Anlama Geliyor?

PES ya da FIFA gibi oyunlarda sık sık karşımıza çıkan ”agility” ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda futbol oyunlarıyla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca PES ve FIFA gibi oyunlarda yer alan ”agility” teriminden söz edeceğiz.

PES ve FIFA’daki ”Agility” Ne Demek?

Agility, İngilizcede çeviklik, kıvraklık ve atiklik anlamına gelmektedir. PES ve FIFA gibi futbol oyunlarında agility; bir futbolcunun pozisyonlarda seri hareket etmesi, rakibi karşılarken atik davranması, yere düştüğünde çabucak toparlanması ve hantal olmaması anlamına gelir. Defans oyuncularında gerekli bir özelliktir. Beli dönmeyen, hızlı bir kanat oyuncusu karşısında dağılan bir defans oyuncusunun ”agility” yeteneği zayıftır.

Normalde olduğu gibi futbolda da çeviklik, hızdan ayrı bir özelliktir. Hızlı olan futbolcular süratlidir, dripling halinde iken yakalanmaları zordur ancak koşu dışındaki hareketleri zayıftır. Düştüğünde yerden hemen kalkamaz, pozisyonu anlayıp müdahale edene kadar kalesinde golü görür, müdahalelerinde zamanlama hatası yapar ki bu da eğer defans oyuncusuysa sık sık penaltılara neden olur.

Öte yandan çeviklik, boy-kilo ile doğrudan alakalı olabilir. Örneğin uzun boylu oyuncuların çevikliği, kısa boylulara göre daha düşüktür. Örneğin 1.95 m boyundaki bir santrfor çeviklik açısından 1.83’lük bir santrfora göre çoğu zaman daha az çeviktir. Ancak uzun boylu santrforun rakibine göre çeşitli avantajları elbette ki vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds